Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 stycznia 2021 napisz DONOS@

O Jezusie na kwarantannie śpiewa Maciek Urban

Główne zdjęcie
Choinka w parku Jana Pawła II (Fot.: Adrian Borkowski)

Po raz pierwszy spróbowali współpracy artystycznej dwaj niezwykle utalentowani muzycy młodego pokolenia: gitarzysta Eryk Mroczko z Łomży z pianistą Maciejem Urbanem z Warszawy. Okazją do spotkania - choć jeszcze nie osobiście, z racji od marca zalecanej izolacji w okresie epidemii covid - była propozycja skomponowania "Łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia Anno Domini 2020". To dziewiąty od 2011 r. utwór cyklu kolęd, zaproponowanego przez Artura Filipkowskiego.

W wyniku rozmów za pośrednictwem komunikatorów i i przesyłania fragmentów pocztą mailową, powstały do jednej melodii - stworzonej przez Maćka Urbana, a rozwiniętej przez Eryka Mroczko w nowym kierunku - dwa utwory. Z woli pomysłodawcy i producenta cyklu łomżyńskich kolęd Mirosława R. Derewońko, obie kolędy mają odmienny charakter muzyczny i tekstowy, a do tego w jednej zaśpiewał Maciek, natomiast w drugiej - Eryk. Jak poradzili sobie ze świątecznym zadaniem dwaj 22-latkowie Mazowsza, Czytelnicy portalu 4lomza.pl mogą posłuchać i ucieszyć się w święta.

Łomżyńska kolęda na święta Bożego Narodzenia A.D. 2020

 

Gdybyś, Jezu, tu był, 

co byś powiedział nam...?

Gwiazdy szukam co sił.

Czekam na jakiś znak. 

 

Minął kolejny rok -

najdziwniejszy od lat.

Dobrze znam ten błąd... Błąd...

Jaki byłby bez Ciebie świat?

 

Czekałem na to od wiosny...

Radosny ton kolędy 

miesza w głowie trzy po trzy.

Gdybyś tylko tu był, 

zagrałbym nadziei tryl... 

 

W oknie widać choinki blask.

Złego nikną cienie.

A nadzieja rodzi się w nas

w Boże Narodzenie.

 

Kolędnicy przychodzą i odchodzą

"Łomżyńską kolędę na święta Bożego Narodzenia Anno Domini 2020" zadedykowaliśmy dwojgu naszym Przyjaciołom: pamięci nauczycielki SP 7 Katarzyny Łebkowskiej, która przygotowała nam z koleżankami barwny i liczny korowód kolędników do nagrania kolędy A. D. 2016,  oraz muzyka PSM w Łomży Mirosława Kotelczuka, współkompozytora kolędy A.D. 2017. Oboje odeszli od nas w roku strasznym, pandemicznym... Melodię i słowa napisał Maciej Urban, przy współpracy MRD. Muzyka, aranżacja i montaż to owoc zdalnej pracy online: Maciek zagrał wiodące motywy pianina, do czego Eryk dokomponował i dograł gitary. Jakie szczęście, że śnieg w Łomży spadł 10. grudnia, co uwiecznił na obrazach kamerowych w Parku Jana Pawła II Michał Chojak. Zdjęcia archiwalne ze śnieżnej, świątecznej Łomży i Doliny Narwi w zimie podarował nam Zbigniew Ciborowski, zaś inżynier Adrian Borkowski dodał tegoroczne ujęcia z wysokości i zmontował wizualnie w całość. 

 

Mirosław R. Derewońko

 

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę