Praca w Straży Miejskiej
Do końca października można składać aplikacje do pracy w Straży Miejskiej. Miasto ogłosiło, że ma 5 wolnych stanowisk. - To uzupełnienie etatów mundurowych – wyjaśnia z-ca komendanta Zbigniew Gadziński.
Jeśli masz wykształcenie średnie, skończone 21 lat, polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, unormowane wojsko, nie byłeś karany i masz pełną zdolność do czynności prawnych to pozostaje Tobie jedynie poznać ustawę o strażach gminnych i Rozporządzenie RM w sprawie wykonywania czynności przez strażników gminnych. Spełnisz wówczas minimalne kryteria, aby ubiegać się o tę pracę. Oczywiście, studia w kierunku bezpieczeństwa, prawo jazdy czy znajomość języków obcych są dodatkowo premiowane. Szczegóły są do poczytania na miejskim BIPie.
Wiceprezydent Andrzej Garlicki zapowiedział ostatnio przejęcie monitoringu miejskiego przez straż miejską od policji. Zgodnie z wyjaśnieniami zastępcy komendanta, te etaty nie są przewidziane do komórki monitoringu, która na razie jest w fazie planów, a na pierwszy stopień strażnika miejskiego.
Straż gminna (miejska) wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego i spokoju w miejscach publicznych wynikające z prawa krajowego i miejscowego. Zajmuje się konwojowaniem dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb Miasta. Ochrania budynki komunalne i urządzenia użyteczności publicznej. Ma czuwać nad porządkiem i może kontrolować ruch drogowy w zakresie jaki określiło prawo o ruchu drogowym. Może zabezpieczać miejsca zagrożeń miejscowych czy wypadków. Do jej zadań należy też informowanie społeczności lokalnej o zagrożeniach, zapobiega popełnianiu przestępstw i innym zjawiskom kryminogennym.
Strażnik może udzielać pouczeń, legitymować, wystawiać mandaty, wydawać polecenia. W sytuacjach, w których ma podejrzenie popełnienia czyny zabronionego może dokonać kontroli osobistej i bagażu.
Ratusz obiecuje umowę o pracę od 1 stycznia 2021.