Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ciągle małe zainteresowanie bonami turystycznymi

- Mieszkańcy województwa podlaskiego nie spieszą się z aktywacją bonu turystycznego. Jedynie co piąty uprawniony do bonu zdecydował się na jego uaktywnienie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Z bonów turystycznych może skorzystać w całej Polsce ponad 4 miliony osób, z czego przeszło 978 tys. uprawnionych już aktywowało bon. Prawie 22 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa podlaskiego, z czego najwięcej bo 11 tys. w powiecie białostockim, a następnie ponad 2 tys. w suwalskim. Najmniejsza liczba bonów pobrana została przez mieszkańców powiatu sejneńskiego i sokólskiego bo zaledwie po 200. Obsługa bonu odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy zalogować się na PUE ZUS i aktywować bon podając swoje dane kontaktowe, takie jak adres e-mail i nr telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Bon turystyczny nie tylko na wakacje
Bon turystyczny funkcjonuje od 1 sierpnia i nie wszyscy rodzice wraz z dziećmi mogli w te wakacje go wykorzystać. Nic straconego. Z realizacją bonu nie trzeba się spieszyć. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku, więc w kolejne lato również będzie można skorzystać ze wsparcia. Bonem można płacić za noclegi i imprezy turystyczne na terenie Polski. - Można go wykorzystać np. na wspólny weekend bądź opłacić nim zimowisko. Ważne by płatność bonem, która rezerwuje pobyt w wybranym miejscu, była wykonana najpóźniej w dniu 31 marca 2022 roku.- dodaje Katarzyna Krupicka.

Bonem można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tej pory zarejestrowanych jest ok 17,5 tys. firm. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

- W naszym  województwie beneficjentom przysługuje 115 tys. bonów na kwotę 96 mln zł. Do tej pory mieszkańcy podlaskiego aktywowali zaledwie 22 tys. bonów na kwotę 19 mln. zł – mówi rzeczniczka. - W całym kraju uprawnieni wykonali już około 310 tys. płatności na łączną kwotę niemal 206 mln zł.

Polski Bon Turystyczny jest wsparciem nie tylko dla polskich rodzin, ale także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę