GDDKiA chce opracowania korytarzy obwodnicy Zambrowa
W końcówce sierpnia (27.) GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie możliwych korytarzy transportowych południowej obwodnicy Zambrowa (tzw. Studium Korytarzowe). To początek prac nad tą inwestycją, która jest realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Zambrów od września 2012 roku ma już obwodnicę w ciągu drogi ekspresowej S8. Rozwiązała ona, zdaniem GDDKiA, problem ruchu tranzytowego z Warszawy do Białegostoku i granicy państwa. Nie zmieniła natomiast sytuacji w ruchu z Łomży w stronę Siedlec (DK63) oraz z Łomży w kierunku na Bielsk Podlaski (DK66). Cały transport na tych kierunkach przechodzi przez centrum Zambrowa. Stąd też pomysł na budowę drugiej obwodnicy tego miasta, właśnie w ciągu dróg krajowych nr 63 i 66. Powstanie obwodnicy odciąży układ komunikacyjny i zwiększy przepustowość w samym Zambrowie. Inwestycja będzie stanowiła również dopełnienie układu drogowego, który powstał po zrealizowaniu drogi ekspresowej S8. Dzięki temu poprawi się dostępność drogi ekspresowej ze strony południowej i wschodniej, czyli z Bielska Podlaskiego, Sokołowa Podlaskiego i Siedlec.
Prace przygotowawcze
Pierwszym krokiem do realizacji tego zadania jest przedstawienie wszystkich możliwych korytarzy, którymi ta obwodnica mogłaby przebiegać oraz wskazanie wśród nich najbardziej korzystnego, zarówno dla miasta, jak i układu sieci dróg krajowych w tym rejonie. Studium Korytarzowe ma być gotowe w I kwartale przyszłego roku. Przygotowane materiały umożliwią przejście do kolejnego etapu prac przygotowawczych, jakim będzie przetarg (II kw. 2021) na wyłonienie wykonawcy, który opracuje materiały do decyzji środowiskowej (wniosek o DŚU i uzyskanie decyzji – 2023 r.).
Według wstępnych prognoz, realizacja południowej obwodnicy Zambrowa nastąpi w latach 2026-2028.