Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Ministerialne nagrody i Gloria Artis dla Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika

Główne zdjęcie
Jacek Szymański

Jacek Szymański i Dariusz Wójcik zostali uhonorowani przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego, nagrodami okolicznościowymi. Zostały one przyznane obu śpiewakom za 35 lat pracy artystycznej i organizacyjnej. – Mieliśmy świętować te nasze jubileusze na festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, ale z wiadomych względów nie było takiej możliwości – mówi Jacek Szymański, zapowiadając, póki co, widowisko jubileuszowe Dariusza Wójcika "Zimny drań" w gdańskim Dworze Artusa 6. września. Będzie to koncert promujący nową płytę śpiewaka o takim samym tytule, a w jego trakcie obaj artyści zostaną odznaczeni najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury, Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

27. festiwal Drozdowo-Łomża miał w swym programie zawierać również koncerty akcentujące artystyczne jubileusze Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika, ale pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie imprezy w planowanym kształcie. – Koncertów było mniej, inni wykonawcy czy osoby, jak biskup Stefanek, byli ważniejsi – zauważa Jacek Szymański. – Zresztą w tej sytuacji nie myśleliśmy o jubileuszach, ciesząc się, że festiwal odbył się, nawet w tak okrojonej postaci. 

O zasługach obu śpiewaków pamiętali jednak inni, dlatego po dedykowanym biskupowi Stanisławowi Stefankowi koncercie „In omnibus Christus” w katedrze wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś ogłosił, że wraz z marszałkiem województwa Arturem Kosickim złożyli wniosek o przyznanie Dariuszowi Wójcikowi i Jackowi Szymańskiemu Brązowych Medali „Gloria Artis”. Okazało się, że nie trzeba było długo czekać na efekty, dlatego obaj artyści zostaną odznaczeni podczas koncertu Dariusza Wójcika „Zimny drań“ w gdańskim Dworze Artusa 6. września, w którym weźmie udział również Jacek Szymański. 

– Mamy satysfakcję, że to co robimy zostało docenione – mówi Dariusz Wójcik. – To, co prawda, dopiero pierwszy szczebel, bo brąz, ale jeśli ktoś zechce nas za pięć lat zgłosić do kolejnego, to na pewno będziemy mieli szanse, bo cały czas jesteśmy bardzo aktywni. Koncert będzie promował moją najnowszą płytę „Zimny drań“, zawierającą same przeboje z okresu międzywojnia. Smutne jest tylko to, że dziś dowiedziałem się, że z powodu ograniczeń na sali będzie mogło być zaledwie 70 osób, kiedy liczyłem, że będzie ich co najmniej drugie tyle...

_MG_7119.jpg
Dariusz Wójcik

 

Soliście będzie towarzyszyć Trio Fogg w składzie: Katarzyna Rogalska – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet i Rafał Lewandowski – fortepian; zaśpiewają też Agnieszka Skawińska – mezzosopran, Bogna Forkiewicz – sopran i Jacek Szymański – tenor. 

Z okazji jubileuszy 35-lecia pracy twórczej obaj artyści otrzymali też okolicznościowe nagrody od ministra kultury. – Jest to ogromna satysfakcja, a do tego też zastrzyk finansowy, kiedy jesteśmy zamrożeni i nikt nie wie, kiedy uda wrócić się do dawnej rzeczywistości – nie kryje Dariusz Wójcik. – Każdy taki dowód uznania cieszy – potwierdza Jacek Szymański, zapowiadając już przyszłoroczną edycję festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Chciałbym, żeby udało się zaprezentować chociaż część koncertów, które nie mogły odbyć się w tym roku, a do tego oczywiście coś nowego – planuje twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę