Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łuczaizm statystyczny

Wiesław Łuczaj (ur. 1960) po ponad 20 wystawach indywidualnych i 100 zbiorowych w Polsce i za granicą przybył do Łomży z "kołami": "obrazy i miejsca" oraz serią "Polak statystyczny". Koła w cudzysłowie zapowiadają zaskakującą aranżację słynej Galerii Pod Arkadami. Na białych ścianach parteru pojawiają się bowiem tylko dwa ogromne koła z czarnej folii, przygotowane z myślą o tym właśnie wnętrzu. Artysta, który reprezentował Nasz kraj na tegorocznym Biennale w Wenecji (najważniejszym obok Biennale w Kasel w Niemczech przeglądzie sztuki europejskiej), już od czasów studiów na ASP w Warszawie uprawiał malarstwo abstrakcyjne, którego podstawą są geometria, rytm i ... statystyka.

W podziemnym aneksie znajduje się 10 tarcz, których symboliczna kolorystyka nawiązuje do pojęć tak trwale wpisanych w historię sztuki jak: krew i miłość, błękit i woda czy powietrze, złoto czyli wartości bezcenne. Artysta sięgnął do badań statystycznych, opisujących m.in. religijność Polaków, ich zachowania eklogiczne, seksualność oraz sposoby komunkowania się. To nie jest wystawa dla ludzi, którzy szukają powtarzania z natury pejzarzy, postaci, czy portretów. To wystawa dla widza odważnego, dla którego sztuka oznacza nie tylko jej klasyczne dokonania w Kaplicy Sykstyńskiej czy pod pędzlem Malarza Słoneczników, ale dla odbiorcy chętnego do współuczestnictwa w badaniu zjawisk od prehistori aż po nieodgadnioną kosmiczną przyszłość.
210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę