Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 lipca 2024 napisz DONOS@

Półmetrowy pocisk moździerzowy czekał w Narwi

- Ratownicy WOPR patrolowali Narew w Łomży i okolicach i w piątek około południa zauważyli duży pocisk, leżący przy brzegu, około 400 metrów od mostu „Hubala” w kierunku przepompowni – opowiada Tomasz Malinowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Bardzo niebezpieczne i zardzewiałe znalezisko, prawdopodobnie z II wojny światowej, czeka na saperów...

Od zakończenia II wojny światowej upłynęło ponad 75 lat, a na polach, w lasach czy rzekach ciągle tkwią rdzawe pozostałości okrucieństwa i nienawiści. Jeden z pasjonujących się militariami kolega WOPR-owców ocenił, że pocisk o długości ok. 40-50 cm to niemiecka 80-tka z moździerzy. Na podstawie zdjęć trudno ocenić, czy niewypał mógłby jeszcze eksplodować po tylu latach. Zdaniem prezesa WOPR, przyczyną odkrycia mocno skorodowanego pocisku podczas patrolu było wyraźne opadnięcie poziomu wody w Narwi. Obniżające się lustro wody odsłania to, co leży pod nią przy brzegach i dalej na dnie. - Pamiętam, że w miejscu znalezienia niewypału rok temu stało drzewo, które woda podmyła, wypłukując przed nim trochę brzegu – komentuje Tomasz Janczewski, ratownik drugiego patrolu WOPR, monitorującego rzekę w godz. 11.-19. (numer tel. alarmowy 662 029 662). Znalezienie pocisku w pobliżu nowego mostu – wcześniej znajdowały się tu mosty: drewniany i żelazny, nieistniejące – nie dziwi, ponieważ na przeprawach i brodach często toczyły się walki. Brzeg w pobliżu pocisku zabezpieczają przed wędrowcami policjanci, których tu wezwali WOPR-owcy. Najprawdopodobniej aż z Gdyni przybędą saperzy do rozbrajania ładunków, które znajdowały się pod wodą, w wodzie albo na brzegu, jak w Narwi, której nurty mocno opadły.

Ratownik Tomasz Janczewski również nurkuje prywatnie i ocenia, że w akwenach takich jak Narew dużo leży podobnego rodzaju niebezpiecznych przedmiotów, o których zwykle nie wie dyżurny Policji...   

 

Mirosław R. Derewońko

 

Zdjęcia: WOPR Łomża  

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę