Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Twarze bliskie Teresy Adamowskiej

Perfekcyjna, koncepcyjna i wytrwała malarka, jak zwykle, zaskoczyła równie wytrawnych znawców sztuki, co i przygodnych uczestników wernisażu "Portrety". Bywalcy Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, szczególnie pamiętający ostatnie wystawy z udziałem Teresy Adamowskiej (m.in. "W Drodze do Sacrum" 2001 i "Malarstwo indywidualne" 2001 czy "Czartowisko" z Czartorii 2003 lub "Czarci pazur i dzwon" z Wigier 2005), otóż ci właśnie przeżyją najwięcej zaskoczeń...

Po raz pierwszy Teresa Adamowska sięgnęła do swoistego archiwum pamięci, wspomnień i biograficznych nawiązań do rodziny, przyjaciół i znajomych na taką skalę i z takim rozmachem. Obie sale i przedsionek Galerii zajmują autoportrety artystki oraz portrety jej rodziców, męża, dzieci i babć. Nie zabraknie miejsca dla przyjaciółek czy osób darzonych szacunkiem i sympatią.
Na swój sposób każda z wyżej wymienionych grup warta jest oddzielnej prezentacji i przybliżenia wizerunku, jaki postaci nadała Adamowska. Zatem zacznijmy od Niej samej, skoro aż sześć obrazów sąsiaduje ze sobą na jednej ścianie.

Adamowska z żądłem skorpiona na głowie ("Dla podświadomej obrony" - sugeruje malarka). Adamowska w noc świętojańską, oplątana tasiemkami niebieskiej poświaty i księżycowej aury ("Każdy miewa takie poplątanie w czas przesilenia").
Adamowska w surducie ("Ponoć po jakimś wirtuozie z Francji, porządne, oryginalne szycie").
Zobaczymy nawet Adamowską na blejtramie z czasów nauki w Państwowym Liceum Plastycznym w Supraślu - "Gdyby ktoś zechciał prześwietlić ten autoportret, znalazłby przynajmniej cztery wcześniejsze".
I takiego "prześwietlania" najbliższego rodzinnie czy towarzysko otoczenia dokonała na obrazach wystawionych w Galerii.

Mirosław Robert Derewońko
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę