Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Trąbka powietrzna nad Ziemią Łomżyńską

Główne zdjęcie
Lej kondensacyjny

Niezwykłe zjawisko atmosferyczne obserwował w poniedziałek Pan Mirosław, 26-latek ze Stawisk w powiecie kolneńskim. - Około południa byłem w ogródku i zobaczyłem takie zjawisko na niebie pierwszy raz w życiu – opowiada z przejęciem mężczyzna o kilkunastominutowym spektaklu, jaki urządziły sobie wysoko w przestworzach prądy powietrzne pod zwartym pułapem ciężkich chmur.

Pan Mirosław był zafascynowany nieznanym sobie widokiem - nieznanym jednak tylko z własnego doświadczenia, ponieważ interesował się zjawiskami pogodowymi, meteorologicznymi wcześniej, w związku z zauważalnymi od kilku lat globalnymi zmianami  klimatu. Najpierw przez kilka minut obserwował wirujący, pionowy lej, który powstał najprawdopodobniej z wiatru. Wiadomo, że trąby powietrzne powstają ze zderzenia wielkich mas powietrza o znacząco odmiennej temperaturze. Gdy 26-latek powrócił z aparatem, żeby nagrać filmik, wirujący lej w kształcie sopla coraz wyraźniej się skracał, zbliżając do siwobłękitnej powały chmur. Tam podniebny pas jakby wciągnął lej do zaniku. Pan Mirosław nagrał filmik z końcowej części trąbki, kierując obiektyw na linii Stawiski – Łomża. 

 

O trąbach powietrznych w ani wywołanych nimi zniszczeniach nie słyszeli w poniedziałek strażacy. - Spokojnie cały dzień przebiegał: nie było zgłoszeń pożarów budynków ani lasów, wypalania traw ani trąb powietrznych w Łomży i powiecie łomżyńskim – poinformował starszy brygadier Grzegorz Wilczyński z Komendy Miejskiej PSP w Łomży. Podobną informację o braku zgłoszeń nt. zjawisk pogodowych jak trąba powietrzna i wichura przekazał brygadier Tomasz Sielawa z KP PSP Kolno. 

 

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę