Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Biskup „zachęca” do organizowania tradycyjnych procesji Bożego Ciała

Główne zdjęcie
Procesja Bożego Ciała w Łomży w 2012 r.

Przed tygodniem Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski wydał zarządzenie informujące, że w związku z ograniczeniami państwowymi w stanie epidemii „zmuszeni jesteśmy zrezygnować w tym roku z tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami parafii”. Teraz biskup wydał nowy dokument, w którym zachęca duszpasterzy do organizowania tradycyjnych procesji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Przy czym należy pamiętać o uprzednim uzyskaniu zgody i zabezpieczenia odpowiednich służb, w tym policji, straży miejskiej oraz zarządcy dróg – czytamy w dokumencie.

Nowe zarządzenie Biskupa Łomżyńskiego w sprawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) w Diecezji Łomżyńskiej w roku 2020 zostało opublikowane przez Kurię Diecezjalną w Łomży. Oto ten dokument. 

W nawiązaniu do komunikatu z dnia 30 maja 2020 r., N.419/B/2020, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi[1], biorąc także pod uwagę wyjaśnienia prawne Biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu z dnia 3 czerwca 2020 r. zachęcam duszpasterzy do organizowania tradycyjnych procesji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przy czym należy pamiętać o uprzednim uzyskaniu zgody i zabezpieczenia odpowiednich służb, w tym policji, straży miejskiej oraz zarządcy dróg.

Podczas zgromadzeń organizowanych poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego (w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych) nie obowiązuje limit 150 osób, a uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. (Zachowanie odległości między osobami nie mniejszej niż  2 metry, o czym stanowi rozporządzenie Rady Ministrów, jest bardzo trudne w realizacji).

W ogłoszeniach parafialnych zachęcających do udziału w uroczystościach należy podkreślić konieczność zaopatrzenia się w maseczki ochronne i ich bezwzględne używanie w czasie procesji.

Na liczne oraz przeżywane z pełnym zaangażowaniem i czystymi sercami uczestnictwo we wspomnianych wydarzeniach wszystkim diecezjanom oraz przybywającym do nas gościom z serca błogosławię

+Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

Dodajmy, że Boże Ciało w tym roku przypada w najbliższy w czwartek 11 czerwca. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt kościelnych – zaliczane do 7 świąt nakazanych i dzień ustawowo wolny od pracy. Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, iż w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę