Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Kolej+ dojedzie do Łomży?

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły nabór zgłoszeń projektów do Programu uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej – Kolej+ do 2028 roku. Zakłada on m.in. uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Łomża jest jednym z największych miast w Polsce, które spełnia ten warunek. Emilia Malinowska z Gabinetu Marszałka zapewnia, że Zarząd Województwa Podlaskiego planuje przystąpić do tego programu i zgłosić do modernizacji linię kolejową do Łomży. Zapowiada także, że wkrótce ma być podpisana umowa na dofinansowanie opracowania dokumentacji projektowej pod tę inwestycję.

Program Kolej+ jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego, które byłyby zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Program zakłada realizację inwestycji liniowych – tj. modernizację istniejącej lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych. Warunkiem jest wyłożenie co najmniej 15% kosztów inwestycji i późniejsza partycypacja w kosztach utrzymania linii. 

W przypadku Łomży chodzi o modernizację starej linii kolejowej nr 49 Śniadowo – Łomża, którą pociągi mogłyby dojechać do linii nr 36 Ostrołęka – (Śniadowo) – Łapy i dalej do Białegostoku. Modernizacja linii kolejowej do Łomży obiecywana jest do lat. Środki na jej rewitalizację były nawet zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, ale większość tej puli w ubiegłym roku władze województwa przeznaczyły na modernizację linii kolejowej w kierunku Białorusi. Za pozostałe środki ma być opracowany projekt remontu tej linii.

- PKP PLK przedłożyło w ostatnich dniach do oceny Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020 wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 49 na odcinku Śniadowo – Łomża”. Wniosek dotyczy dofinansowania przygotowania dokumentacji projektowej pod inwestycję – przekazuje Emilia Malinowska z Gabinetu Marszałka województwa. - Ocena niniejszego wniosku  przeprowadzona zostanie w najbliższym czasie. Spodziewamy się, że umowa o finansowanie dokumentacji zostanie podpisana wkrótce, opiewać powinna na ponad 4 mln zł dotacji środkami UE.

Malinowska zapewnia także, że Zarząd Województwa Podlaskiego planuje przystąpić do Programu uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej – Kolej+ do 2028 roku i zgłosić linię kolejową do Łomży. 
- Miasto Łomża jest miejscowością o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców i nie posiada dostępu do kolejowych połączeń pasażerskich z miastem wojewódzkim, a więc spełnia podstawowe kryterium wskazane w programie – dodaje Emilia Malinowska.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę