Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Procesji Bożego Ciała ulicami Łomży nie będzie?

Główne zdjęcie
Procesja Bożego Ciała w Łomży w 2016 r.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa ma nie być w Łomży tradycyjnych, prowadzących ulicami miasta procesji Bożego Ciała. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski zarządził, aby procesje Bożego Ciała na terenie Diecezji Łomżyńskiej zorganizować tylko na terenie przykościelnym. - Powyższe zarządzenie może ulec zmianie – zaznacza biskup wskazując, że w najbliższych dniach spodziewane jest wydanie nowych, precyzyjnych norm uwarunkowanych bieżącą sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Oto pełna treść zarządzenia ks. bp.  Janusza Stepnowskiego w sprawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) w Diecezji Łomżyńskiej w roku 2020.

Mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii a także nowe decyzje władz państwowych, zezwalające aby w zgromadzeniach poza budynkami mogło uczestniczyć maksymalnie do 150 osób, zmuszeni jesteśmy zrezygnować w tym roku z tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W związku z tym zarządzam aby procesje Bożego Ciała na terenie Diecezji Łomżyńskiej zorganizować tylko na terenie przykościelnym. Tradycyjną procesję ulicami parafii należy zastąpić procesją wokół kościoła parafialnego do przygotowanych ołtarzy. Mając na względzie zalecenia sanitarne władz państwowych (szczególnie zachowanie dystansu społecznego i obowiązku zakrywania ust i nosa), proszę zachęcić parafian do uczestnictwa w tej formie Bożego Ciała poprzez modlitwę w świątyni, ale również obecność na terenie przykościelnym.

Zachęcam aby w tym dniu – po głównej Mszy św. - stworzyć wiernym możliwość popołudniowej  adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni, połączonej z możliwością spowiedzi.

W związku z tym, że władze państwowe i kościelne zapowiadają w tym względzie w najbliższych dniach wydanie nowych, precyzyjnych norm uwarunkowanych bieżącą sytuacją, powyższe zarządzenie może ulec zmianie.

Wszystkim wiernym oraz kapłanom z serca błogosławię

+ Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

Łomża, dnia 30 maja 2020 r.
N. 419/B/2020                                                                                                             

Dodajmy, że Boże Ciało w tym roku przypada w przyszłym tygodniu – w czwartek 11 czerwca. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt kościelnych – zaliczane do 7 świąt nakazanych i dzień ustawowo wolny od pracy. Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, iż w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę