Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 grudnia 2024 napisz DONOS@

30 lat samorządu. „Prezydent współpracował z radnymi”

Główne zdjęcie
Radny Tadeusz Kowalewski

30 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w Polsce wybory władz odrodzonych samorządów. Pierwsza Rada Miejska Łomży (1990-1994) liczyła 32 radnych. Wśród nich był także Tadeusz Kowalewski, który jako jedyny z tamtego składu zasiada także w obecnej Radzie Miejskiej Łomży. - Nie było takiej zaciekłości. Radni pochodzili z różnych środowisk, różnych opcji, ale szybko dochodziliśmy do porozumienia - mówił Tadeusz Kowalewski przypominając, że wówczas prezydent miasta nie pochodził z wyborów bezpośrednich, ale był wybierany przez Radę Miejską i „prezydent współpracował z radnymi”.

Zdaniem radnego Tadeusza Kowalewskiego, który był także przewodniczącym Rady Miejskiej w II kadencji samorządu (1994-98), sposób wyboru prezydenta to podstawowa różnica, która determinuje obraz samorządu – wtedy i dziś.
- Czy to był Prezydent Marek Przeździecki, Henryk Żelechowski czy Jan Turkowski, drzwi do ich gabinetów były zawsze otwarte, dla wszystkich radnych. Oczywiście każdy z nich miał swój pomysł, pogląd i go przedstawiał, ale na sesji Rady Miejskiej odbywała się merytoryczna dyskusja. Nigdy nie było tak, żeby nie było dyskusji nad jakimś punktem. Mając obraz z tej pierwszej i drugiej kadencji samorządu, mylnie sądziłem, że teraz będzie podobnie. Dzisiaj w naszym samorządzie jest dziwna sytuacja, która powoduje, że nie ma komunikacji merytorycznej, jest stanowisko i matematyczna większość podejmuje decyzje. Wtedy podchodziliśmy do tematu merytorycznie, dzisiaj mi tego brakuje – powtarza Tadeusz Kowalewski przypominając, że radni są reprezentantami społeczeństwa. - Mamy poglądy, ale zostaliśmy wybrani, aby reprezentować i realizować interes społeczny. 

Radny Tadeusz Kowalewski zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt bycia radnym. 
- Przed pierwszymi sesjami Rady Miejskiej 30 lat temu, mieliśmy szkolenie, na którym uczulano, że posiedzenia Rady Miejskiej, czy posiedzenia Komisji Rady Miejskiej, są spotkaniami publicznymi, urzędowymi, a nie prywatnymi. Więc, mimo że się znamy, nie można zwracać się do radnych po imieniu „Andrzejku”, bo to nie przystoi powadze obrad – ocenia dodając, że w pierwszej kadencji samorządu nie było także takich socjotechnicznych prób dewaluowania czy obrażania kogoś. 

Skład Rady Miejskiej Łomży I kadencji obejmującej lata 1990 – 1994

1. Henryk Kapuściak – Przewodniczący Rady

2. Andrzej Cieśnikowski

3. Antoni Chojnowski

4. Marian Chojnowski

5. Tadeusz Chojnowski (radny do 30 marca 1992 r., zastąpiła go Helena Wińska)

6. Chomicz Wiesława

7. Paweł Artur Drożyner

8. Adam Marek Frączek

9. Józef Gabiniewicz

10. Jerzy Godlewski

11. Piotr Grabani

12. Stanisław Henryk Jabłoński

13. Paweł Romuald Kołakowski

14. Tadeusz Kowalewski

15. Stanisław Kuligowski

16. Jan Kurpiewski

17. Marek Piotr Kwiecień

18. Wiesława Elżbieta Morawska – Masłowska

19. Roman Niemyjski

20. Stanisław Czesław Ogrodnik

21. Henryk Perkowski

22. Franciszek Poreda

23. Marek Przeździecki

24. Jadwiga Rosochacka

25. Marian Siwik

26. Teresa Aniela Steckiewicz

27. Roman Adam Szekształo

28. Antoni Szeligowski

29. Zdzisław Uryn

30. Bożena Helena Wieczorek

31. Kazimierz Wojewoda

32. Henryk Żelechowski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę