Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Muzyczne podziękowanie dla pracowników służby zdrowia

Młodzi muzycy z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Piastowa włączyli się do międzynarodowej akcji #musicdoesentstop. W hołdzie dla pracowników służby zdrowia nagrali utwór „Song For Health”. To zespołowa praca 60. instrumentalistów i chórzystów pod kierunkiem dyrygenta i trębacza Dawida Dąbrowskiego, absolwenta łomżyńskiej PSM i studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prowadzącego Orkiestrę Młodych MDK w Ostrowi Mazowieckiej. – Dowiedziałem się o tej akcji, rzuciłem w orkiestrze hasło, że może byśmy się przyłączyli i odzew był błyskawiczny – mówi Dawid Dąbrowski. – Pracownicy służby zdrowia zasługują na wsparcie i podziękowania, bo w czasie pandemii pracują bardzo ciężko, poświęcając się dla nas wszystkich.

Internetowa akcja #musicdoesentstop wspierająca pracowników służby zdrowia zatacza coraz szersze kręgi. Kompozycja Stevena Verhelsta  „Song For Health” jest nagrywana na całym świecie, również w Polsce. – Niezależnie od tego gdzie mieszkamy posługujemy się uniwersalnym językiem muzyki – zauważa Dawid Dąbrowski. – Takie solidarne wsparcie wydaje mi się niezwykle ważne, pokazujemy też, że w trudnych chwilach możemy się zjednoczyć.

Spontaniczna decyzja o włączeniu się do akcji to jedno, ale już zarejestrowanie i zmiksowanie kilkudziesięciu śladów audio i nagrań wideo w zwartą całość wielookienkowego filmu okazało się sporym wyzwaniem, tym bardziej, że w nagraniach poza osobami dorosłymi i nastolatkami brały też udział 7-8-letnie dzieci. – Pracowały nad tym nagraniem trzy pokolenia – potwierdza Dawid Dąbrowski, nie tylko dyrygent, ale też autor aranżacji. – Każdy dostał ścieżkę dźwiękową z podkładem, gdzie był metronom, żeby wejść precyzyjnie co do ułamka sekundy i do niej nagrywał w domu – większość na telefon, chociaż niektórzy dysponowali bardziej profesjonalnym sprzętem. 

Nagrania trwały pięć dni, trzy kolejne poświęcono na poprawki i powtórki. O warstwę instrumentalną zadbali członkowie Orkiestry Młodych Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, w której zagrał też klarnecista Piotr Dąbrowski, nie tylko tata inicjatora wydarzenia, ale również dyrygent i instruktor sekcji instrumentów dętych drewnianych orkiestry, ceniony pedagog szkół muzycznych w Łomży, Kolnie i Zambrowie. Zaśpiewali członkowie Chóru Dziecięcego Semper Iuvenes Szkoły Podstawowej nr 4 w Piastowie oraz Chóru Kameralnego Powidoki z MDK w Piastowie, przygotowani przez Mateusza Mularczyka i Ewę Sarnacką.

– To był ogrom pracy – nie kryje Dawid Dąbrowski. – Same nagrania poszły dość szybko, chociaż nikt tak naprawdę nie wiedział jak to będzie wyglądać: instrumentaliści znali tylko swoje partie, chór też nie do końca wiedział jak to wszystko wypadnie. Potem było kilkadziesiąt godzin samej mojej pracy, żeby to jakoś sensownie połączyć, bo nie dysponowaliśmy budżetem na wynajęcie zawodowego realizatora; podpytywałem tylko znajomych, którzy doradzali mi przy pracy. 

Efekt to minutowe nagranie o charakterze symfonicznej uwertury, z podniosłą partią chóru oraz krótkimi wejściami różnych instrumentów – wyjątkowo udane, zważywszy na fakt, że większość wykonawców to dzieci i amatorzy muzykujący od niedawna.

– Działam z tą orkiestrą od półtora roku – mówi Dawid Dąbrowski. – To bardzo młody zespół, założony od zera. Dyrygent, którego bardzo cenię mówił mi, że trzeba minimum dwóch lat, żeby taki zespół zaczął reprezentować jakiś poziom, ale my pierwszy koncert zagraliśmy już po dwóch miesiącach istnienia, więc tempo było naprawdę kosmiczne. Pojawił się jednak problem, bo z powodu pandemii nie mogliśmy mieć prób, grać koncertów i entuzjazm zaczął opadać. Dlatego uznałem, że nagranie tego utworu będzie takim zastrzykiem energii, zmobilizuje wszystkich do działania i to się potwierdziło – znowu jest power, dzieciaki chcą pracować i grać. 
Młodzi muzycy i ich bliscy z dumą i radością oglądali niedawno swoje wykonanie „Song For Health” w TVN24; młody dyrygent cieszy się również z tego, że ich piosenka została przyjęta bardzo pozytywnie przez pracowników szpitali w Ostrowi Mazowieckiej i Łomży.
– Mamy satysfakcję, bo przecież nagraliśmy ten utwór dla nich! – podkreśla Dawid Dąbrowski, zapowiadając, że po zakończeniu roku szkolnego i swojej sesji na wydziale instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, gdzie kończy drugi rok studiów, na pewno nagrają kolejny utwór, bo dzieci już nie mogą się tego doczekać.

Wojciech Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę