Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Główne zdjęcie
Starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II

To były wyjątkowo skromne obchody... W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży kilka delegacji władz, wojska i harcerzy w ciszy złożyło kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty i Jana Pawła II. Później część z nich uczestniczyła w Katedrze w Mszy świętą w intencji Ojczyzny, w przypadającą dziś Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. - Konstytucja nie ocaliła Polski przed dramatem rozbiorów. W tym sensie jest to dla nas nauka, która trwa do dzisiaj. To nie dokumentu i nie deklaracje, ale konkretne czyny i postawy wszystkich obywateli decydują o pomyślności narodu – mówił biskup Tadeusz Bronakowski podkreślając, że potrzebny jest nam dzisiaj patriotyzm także w wymiarze gospodarczym. - Potrzebna jest nam dzisiaj nowa solidarność i nowa wyobraźnia miłosierdzia, by nie zostawić nikogo bez pomocy – mówi biskup.

W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja kwiaty przed znajdującymi się placu Jana Pawła II pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty i Papieża Polaka składali: prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski, poseł Lech Kołakowski, wicemarszałek Marek Olbryś wraz z senatorem Markiem Komorowskim i radnym województwa Piotrem Modzelewskim, starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska, radni miasta, pułkownik Krzysztof Rabek z dowództwa  18. Pułku Logistycznego w Łomży „Żelaznej Dywizji” oraz Wiesław Domański komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP z grupą harcerzy, którzy zaciągnęli wartę przed pomnikiem żołnierzy.

Cała uroczystość na placu Jana Pawła II trwała kilka minut. Nie było okolicznościowych wystąpień, a „delegaci” szybko opuścili plac uciekając przed deszczem, który zaczął padać, gdy tylko zebrali się do składania kwiatów. 

Część z nich uczestniczyła pół godziny później w Mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny w Łomżyńskiej Katedrze. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej ks. bp. Tadeusz Bronakowski. Podkreślał, że dziś w Kościele obchodzona jest Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązując do historycznych wydarzeń mówił, że „moglibyśmy powiedzieć, że nie ma Polski bez Maryi”. 

Biskup w homilii mówił także o 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
- To było wielkie wydarzenie, znak rozwoju myśli politycznej i zaczątki demokracji, ale rok później podpisano pierwszy rozbiór Rzeczpospolitej, a niecałe 25 lat później Polski nie było już na mapach świata – zauważał ks. bp Tadeusz Bronakowski. - Wielu historyków twierdzi, że Konstytucja 3 Maja była wspaniałym dokumentem, ale została uchwalona wówczas, gdy los Polski był już rozstrzygnięty. Nasi przodkowie zbyt późno przebudzili się z tragicznego snu, aby ocalić Ojczyznę przed tragedią rozbiorów. Dlatego zastanówmy się jaka lekcja płynie dla nas z tamtych wydarzeń. Zbyt długo nasz naród trawiony był wewnętrznymi sporami. Zbyt długo wrogie imperia rozgrywały swoje interesy na polskich salonach politycznych. Rzeczpospolita była w XVI i XVII wieku bez wątpienia najbardziej demokratycznym i wolnym krajem Europy. Jej upadku trzeba opatrywać się przyczynach moralno-duchowych w osłabieniu i zaniku cnót ewangelicznych. Konstytucja nie ocaliła Polski przed dramatem rozbiorów. W tym sensie jest to dla nas nauka, która trwa do dzisiaj. To nie dokumentu i nie deklaracje, ale konkretne czyny i postawy wszystkich obywateli decydują o pomyślności narodu. I to jest podstawowa lekcja jaka płynie do nas z rocznicy uchwalenia konstytucji majowej. Polska, nasz drogi skarb, nie jest dana na stałe, nie jest dana bezwarunkowo. Matka Polska potrzebuje mądrych, odpowiedzialnych, ofiarnych dzieci, które będą się o nią troszczyć – mówił biskup Bronakowski. 

Biskup nawiązywał także do „narodowych wad”: lenistwu, lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości. - Czy odnajdujemy w sobie dość odwagi, aby dzielnie przeciwstawiać się tym wszystkim narodowym grzechom i wadom. Aby nie było kłótni i sporów, nienawiści i pogardy, manipulacji i zakłamania – mówił biskup i przywoływał słowa papieża Franciszeka, który mówił o haniebnym hejcie, o obmowie, o śmiercionośnych grzechach języka, które zabijają jak bomba atomowa. Mówił, że można zabić słowem, pogardą, próbą wykluczenia. Niestety wiemy, że w tym zbrodniczym procederze zaczęły specjalizować się także i u nas całe rodziny, różne grupy społeczne i polityczne – zauważał biskup.

Hierarcha podkreślał także, że miłości od Ojczyzny nie powinniśmy pokazywać tylko w dni świąteczne. 
- Współczesnej Polsce potrzeba nowoczesnego patriotyzmu, patriotyzmu stawiającego przed obywatelami ważne pytania o uszanowanie wspólnego dobra. Patriotyzmu dalekowzrocznego i dojrzałego. Patriotyzmu o wymiarze religijnym, społecznym i politycznym – mówił biskup dodając, że potrzebny jest nam dzisiaj patriotyzm także w wymiarze gospodarczym.  - Tak wielu tak zwanych kosmopolitów oburza się, gdy mówi się o kupowaniu polskich produktów. Potrzebna jest ma dzisiaj nowa solidarność i nowa wyobraźnia miłosierdzia, by nie zostawić nikogo bez pomocy – podkreślał.

Biskup przywołał także profesora Adama Chętnika i jego pytanie: „czy to co czynię, jest naprawdę dobre dla Polski”. - Polska potrzebuje świadomych i odważnych synów. Jak zatem oceniać dzisiejsze postawy niektórych polityków, samorządowców, tak zwanych liderów. Kim są -  pytamy?  Naprawdę Polakami czy też jak mawiał Stalin pożytecznymi idiotami – mówił biskup. 

Foto: Starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Prezydent Mariusz Chrzanowski pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Poseł Lech Kołakowski pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Wicemarszałek województwa Marek Olbryś wraz z senatorem Markiem Komorowskim i radnym województwa Piotrem Modzelewskim pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Radni: Mariusz Tarka, Witold Chludziński i Artur Nadolny pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej: Alicja Łepkowska-Gołaś, radny Stanisław Oszkinis i radny Maciej Borysewicz pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Pułkownik Krzysztof Rabek z dowództwa  18. Pułku Logistycznego w Łomży „Żelaznej Dywizji” pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Pułkownik Krzysztof Rabek z dowództwa  18. Pułku Logistycznego w Łomży „Żelaznej Dywizji” pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Harcerze z Wiesławem Domańskim komendantem Hufca Nadnarwiańskiego ZHP pod pomnikiem 33PP na pl Jana Pawła II
Foto: Delegacje w drodze pod pomnik Jana Pawła II
Foto: Prezydent Mariusz Chrzanowski, wiceprezydent Andrzej Garlicki i pułkownik Krzysztof Rabek pod pomnikiem Jana Pawła II
Foto: Poseł Lech Kołakowski pod pomnikiem Jana Pawła II
Foto: Wicemarszałek województwa Marek Olbryś wraz z senatorem Markiem Komorowskim i radnym województwa Piotrem Modzelewskim pod pomnikiem Jana Pawła II
Foto: Starosta łomżyński Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska pod pomnikiem Jana Pawła II
Foto: Radni: Witold Chludziński, Artur Nadolny, Maciej Borysewicz i Mariusz Tarka pod pomnikiem Jana Pawła II
Foto: Radny Maciej Borysewcz
Foto: Harcerze przy pomniku 33PP
Foto: Harcerze przy pomniku 33PP
Foto: Harcerze przy pomniku 33PP
Foto: Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze łomżyńskiej
Foto: Poczty sztandarowe
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski
Foto: Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze łomżyńskiej
Foto: Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze łomżyńskiej sprawowana przez bpa Tadeusza Bronakowskiego

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę