Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Przedsiębiorcy „zasypali” Urząd Pracy

Główne zdjęcie
Powiatowy Urząd Pracy w Łomży

Około 2400 wniosków o mikropożyczkę złożyli przedsiębiorcy w łomżyńskim Urzędzie Pracy. To jeden z elementów rządowej „Tarczy Antykryzysowej”, która ma łagodzić skutki zatrzymania gospodarki w związku z pandemią koronwirusa. Tylko łomżyńscy przedsiębiorcy i tylko w tego jednego mechanizmu zwrócili się po pomoc rzędu 12 milionów złotych. Wniosków o dotacje na utrzymanie miejsc pracy jest znacznie mniej.

Mikropożyczki dla przedsiębiorców wnoszą do 5 000 zł. Pożyczka jest na utrzymanie przedsiębiorstwa i nie koliduje z innymi formami pomocy, z których mogą skorzystać przedsiębiorczy  np. zwolnienie z opłacania składek ZUS. Co ważne pożyczka  wraz z odsetkami może być umorzona pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia utrzyma dzialaność. 
Elżbieta Olejniczak-Bazydło zastępca dyrektora powiatowego Urzędu Pracy w Łomży podaje, że o przyznanie jej wnioski złożyło 2400 przedsiębiorców z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Do tej pory urzędnicy rozpatrzyli 870 z nich. 
- Tylko 10 wniosków zostało rozpatrzonych negatywnie – mówi dyrektor Olejniczak-Bazydło zaznaczając, że pieniądze przelano już na konta 495 przedsiębiorców. - Tylko trzech przedsiębiorców złożyło wnioski o kwotę niższą niż 5 tys. zł pożyczki  - dodaje wskazując, że na zaspokojenie wszystkich potrzeb Urząd będzie musiał wyasygnować 12 milionów złotych. 

Znacznie mniej jest wniosków o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku tego mechanizmu wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości spadku obrotów przedsiębiorstw. Przy spadku obrotów o 30% dofinansowanie wyniesie 50%, przy spadku o 50% - 70%, a przy spadu o 80% aż 90% kosztów wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Dofinansowanie to będzie realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020  dla pracowników w wieku 30 lat i więcej oraz ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój dla pracowników poniżej 30 roku życia. 
Pierwszy termin składania wniosków na to wsparcie upływa dziś o północy. Do tej pory łomżyńskiego „zatrudniaka” wpłynęło 86 wniosków na utrzymanie miejsc pracy, i częściowo pokrycie kosztów ZUS, dla 868 pracowników. Łączna wartość wnioskowej pomocy wynosi w tym wypadku około 3 mln zł. Poza tym do Urzędu złożono 111 wniosków od firm jednoosobowych na łączną kwotę 526 tys. zł.  
- Pierwsza analiza tych wniosków wskazuje, że w większości są jakieś błędy więc ich rozpatrywanie potrwa trochę  dłużej – mówi wicedyrektor Urzędu Pracy w Łomży. Dopiero po rozpatrzeniu tych wniosków Urząd ma ogłosić kolejny ich nabór. Dyrektor  Olejniczak-Bazydło  ocenia, że będzie to możliwe od 18 maja. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę