Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

Filmowe nagrody Doc.Camera rozdane

Łomża ma swój festiwal filmowy – I Młodzieżowy Festiwal Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Doc.Camera. Może to zdanie jest jeszcze trochę na wyrost, bo trwająca pandemia nie pozwoliła twórcom tego festiwalu w pełni zrealizować projektu z nim związanego – zorganizować gali rozdania nagród festiwalowych i przeprowadzić warsztatów filmowych dla osób uczestniczących w festiwalu, ale filmy przesłane na Doc.Camera zostały właśnie ocenione przez profesjonalne jury i uhonorowane nagrodami.

I Młodzieżowy Festiwal Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Doc.Camera w Łomży to konkurs dla uczniów szkół średnich, którzy są zainteresowani tworzeniem filmów. Został on zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół średnich z całej Polski. Zadaniem uczestników I MFKFD Doc.Camera było nakręcenie 10-minutowych filmów dokumentalnych o dowolnej tematyce. Przesłane na  konkurs filmy oceniało jury, w którym zasiedli: Piotr Domalewski (reżyser filmowy, scenarzysta i aktor; laureat gdyńskich Złotych Lwów za film Cicha noc), Aleksander Pietrzak (absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej, reżyser filmu Juliusz) oraz Joanna Chludzińska (filmoznawca, krytyk filmowy, twórczyni projektów artystycznych Cinemarzenie oraz  Akademia Filmowa w Millenium). 

Młodzieżowy Festiwal Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Doc.Camera to pomysł dwóch uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży – Anny Adamiak i Karoliny Alickiej, których pasją jest sztuka filmowa, historia filmu i które swoje artystyczne zainteresowania wyrażają, tworząc krótkometrażowe filmy dokumentalne. Nad realizacją projektu czuwał Artur Lewczuk, nauczyciel języka polskiego i filozofii w I LO w Łomży. I nie byłoby zapewne tego festiwalu, gdyby nie wsparcie, jakie uzyskali organizatorzy Doc.Camery ze strony dyr. I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży – Jerzego Łuby oraz ze strony Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. To dzięki temu wsparciu laureaci festiwalu mogą cieszyć się nagrodami pieniężnymi i festiwalowymi statuetkami. 

Pierwszą nagrodę otrzymali Paweł Kozak i Klaudia Perz za film pt. Pani Mama.Autorzy tego filmu tak mówią o swoim dziele: „Filmu Pani Mama nie da się zinterpretować w sposób jednoznaczny. Pierwotnie chcieliśmy pokazać po prostu historię kobiety, która mimo całej radosnej otoczki w przedszkolu, w którym pracuje, jest kompletnie samotna w życiu prywatnym. Przedszkole to dla niej ucieczka, upragnione macierzyństwo – ale czy ucieczka udana?”

Drugą nagrodę otrzymał Leonard Laskowski za film pt. Pajączek.

Przesłanie tego filmu, zawartą w nim opowieść o dwunastoletnim chłopcu, którego pasją są pająki, autor filmu wyraził tak oto: „Marzenia są naszą siłą napędową, czymś, co nas motywuje do działania. A o czym może marzyć dwunastolatek? I jaką drogę może obrać by zrealizować swoje marzenie? Nie zawsze uskładanie odpowiedniej kwoty z kieszonkowego jest wystarczające by osiągnąć cel. Trzeba jeszcze pokonać zaporę w postaci niechęci rodziców, trzeba ich przekonać, że pomysł nie jest aż taki głupi, jak się z początku wydaje.Trzeba mieć w sobie ten okruch szaleństwa i dar pewności siebie. Taki właśnie jest mój brat, który marzy przygarnięciu... pająka”. 

Trzecią nagroda przypadła  Gabi Bani za film pt. Wenus.

„Film ten – jak mówi o nim jego autorka – opowiada o kobiecie, której pasją jest, jak sama to określa, zabawa w Boga. Cóż to takiego? Nie chodzi tutaj o Boga Ojca. To tworzenie. Film pokazuje, że wiek nie musi stanowić ograniczenia i że godzenie pasji z pracą zawodową jest możliwe.”

Jury festiwalu Doc.Camera, uzasadniając  swój werdykt, orzekło, że: film Pani Mama dostaje pierwszą nagrodę  za bardzo sprawnie poprowadzoną narrację z ciekawą pointą.  Natomiast Pajączek jest uhonorowany drugą nagrodę za pełnego pasji bohatera, który wzrusza do łez. Z kolei trzecią nagrodę otrzymuje film Wenus za inspirującą bohaterkę oraz zaskakujący finał.

Organizatorzy festiwalu dziękują bardzo Uczestnikom Konkursu oraz Jury za piękne filmowe przeżycia, inspiracje twórcze, wielką pomoc w urzeczywistnieniu pomysłu stworzenia w Łomży festiwalu filmowego, który, mamy taką nadzieję, zainspiruje młodzież do tworzenia własnych filmów i na trwale wpisze się w krajobraz artystycznych wydarzeń w naszym mieście.

Uczestnicy I MFKFD Doc.Camera: Gabi Bania z Liceum Filmowego przy Warszawskiej Szkole Filmowej, Milena Bargielska, Aleksandra Wyrwas, Oliwia Modzelewska z Państwowego Liceum Plastycznego w Łomży, Gabriela Grzelak z CXXII LO w Warszawie, Leonard Laskowski z Technikum Fotograficznego w Katowicach, Aleksandra Dębowska, Klaudia Doruck, Marta Sikora, Nikodem Saba, Zuzanna Krawczyk, Monika Hofman, Oliwia Ciszewska, Angelika Dziedzic, Patrycja Sobieraj, Alicja Dymarczyk, Aleksandra Mrozińska, Bartosz Grygielski, Adam Banasiak z Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej, Paweł Kozak z V LO w Koszalinie, Klaudia Perz z ZSP w Koszalinie oraz Filmowy Klub Absolwenta z Bydgoszczy.

Więcej informacji na temat Doc.Camera można znaleźć na internetowej stronie festiwalu i na facebooku.

tekst nadesłany


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę