Mikrorachunek podatkowy PIT, CIT i VAT - zmiana w opłacaniu podatków w 2020 roku
Rok 2020 przyniósł dla polskich obywateli duże zmiany w prawie podatkowym. Jedną z najważniejszych, która dotknie nie tylko przedsiębiorców, ale i osoby fizyczne, jest mikrorachunek podatkowy PIT, CIT i VAT.
-
Czym jest mikrorachunek podatkowy PIT?
-
Generator mikrorachunku
-
PIT, CIT i VAT - zasady korzystania z mikrorachunku podatkowego
Mikrorachunek podatkowy to nowa struktura, stworzona przez Ministerstwo Finansów. Działa podobnie jak indywidualne konta w ZUS. Od 1 stycznia 2020 każdy podatnik posiada swój indywidualny numer rachunku, na który należy wpłacać wszelkie należności z tytułu podatku PIT, CIT, VAT oraz należności niepodatkowe, takie jak grzywny lub odsetki za zwłokę.
Czym jest mikrorachunek podatkowy PIT?
Do końca 2019 roku każdy podatnik, który musiał wpłacić do urzędu skarbowego należność podatkową, przelewu dokonywał na jeden z rachunków bankowych, prowadzonych przez właściwy dla siebie urząd skarbowy. Od 1 stycznia 2020 "stare" rachunki polskich urzędów przestały być aktywne, a na ich miejsce powstały mikrorachunki podatkowe - techniczne rachunki przypisane do konkretnych podatników. Tym samym system opłacania podstawowych podatków - PIT, CIT i VAT został ujednolicony, a urzędnicy mogą szybciej i łatwiej zidentyfikować płatności podatkowe i dłużników, którzy swoich zobowiązań wobec fiskusa nie opłacają w terminie.
Generator mikrorachunku
Każdy podatnik, który ma nadany numer PESEL lub NIP, posiada swój mikrorachunek podatkowy PIT, CIT i VAT. Aby go poznać nie trzeba występować do urzędu z wnioskiem o nadanie tego numeru, a wystarczy wykorzystać generator mikrorachunku, czyli specjalne narzędzie dostępne w internecie, dzięki któremu można jednym kliknięciem myszki wygenerować swój mikrorachunek. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jako identyfikatora użyją numeru PESEL, a przedsiębiorcy numeru NIP.
Mikorachunek PIT, podobnie jak standardowy rachunek bankowy, składa się 26 cyfr. Pierwsze dwie to identyfikator urzędu skarbowego, któremu podlega podatnik. Kolejne 11 cyfr są stałe, a każda z nich ma swoje znaczenie. Najważniejsze dla podatnika są ostatnie cyfry numeru. Rachunek kończy się bowiem numerem PESEL lub NIP podatnika. W ten sposób po numerze mikrorachunku można zidentyfikować nie tylko samego podatnika, ale również urząd skarbowy, pod który podlega.
PIT, CIT i VAT - zasady korzystania z mikrorachunku podatkowego
Mikrorachunek CIT, PIT i VAT został stworzony na potrzeby tych trzech rodzajów podatków i co do zasady głównie te podatki należy wpłacać na swój indywidualny rachunek w US. Wykonując przelew nadal trzeba podać symbol formularza podatkowego, właściwy dla opłacanego podatku, nie trzeba jednak podawać nazwy i adresu adresata. Jednak to, że należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT trafiają na jedno konto podatkowe nie oznacza, że urząd sam odpowiednio zaksięguje dokonywane płatności. Podatnik powinien więc zwrócić baczną uwagę na wybór odpowiedniego formularza podatkowego oraz wpisanie właściwego tytułu przelewu. W przypadku pomyłki, należy napisać do urzędu pismo wyjaśniające, zawierające prośbę o przeksięgowanie wpłaty, np. z podatku CIT na podatek VAT.
Funkcjonowanie mikrorachunków podatkowych spowodowało duże zmiany w płatnościach podatku dochodowego i podatku od towarów i usług, jednak zasady opłacania pozostałych podatków pozostały niezmienione. Zatem chcąc zapłacić, np. podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC, lub podatek od spadków i darowizn, opłaty należy dokonać na numer rachunku urzędu skarbowego, wskazany na jego stronie internetowej.
tekst płatny