Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Chcą budować duży gazociąg koło Łomży

Główne zdjęcie
Tzw. południowy odcinek gazociągu Polska - Litwa ma długość 157 km. Aby szybciej przeprowadzić jego budowę podzielono go na dwa zadania inwestycyjne.

Nieco ponad 300 milionów złotych będzie musiała zapłacić spółka Gaz-System za budowę „łomżyńskiego” odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia łączącego Polskę z Litwą. To niespełna 85 kilometrów gazociągu o średnicy 70 cm biegnącego m.in. przez gminy Nowogród, Łomżę, Śniadowo, Szumowo, Zambrów. We wtorek spółka Gaz-System zbierała oferty od firm zainteresowanych realizacją inwestycji. Z sześciu złożony pięć jest poniżej kwoty jaką planowano wydać na budowę.

Wykaz ofert złożony na budowę „łomżyńskiego” odcinka gazociągu
Wykaz ofert złożony na budowę „łomżyńskiego” odcinka gazociągu
Planowany do budowy gazociąg Polska - Litwa
Planowany do budowy gazociąg Polska - Litwa

Gazociąg Polska-Litwa to trzecia obok zrealizowanej już linii energetycznej wysokiego napięcia, budowanej drogi Via Baltica, międzynarodowa inwestycja infrastrukturalna planowana w pobliżu Łomży. Pierwotnie gazociąg miał biec prosto z Litwy w kierunku Warszawy i przechodziłby około 20 km na zachód od Łomży, ale plany zmieniono i w okolicy wsi Rudka-Skroda na ternie gminy Mały Płock, ma skręcić 90 stopni na południowy wschód i poprowadzić w kierunku tłoczni Hołowczyce przy granicy z Białorusią. Tym samym gazociąg znajdzie się w odległości kilku kilometrów od południowo-zachodnich granic administracyjnych Łomży przechodząc przez treny gminy Łomża i podłomżyńskie wsie Chojny Młode, Czaplice i Andrzejki. 

W ubiegłym roku spółka Gaz-System uzyskała wszystkie wymagane prawem decyzje i pozwolenia administracyjnych na budowę gazociągu, a kilka miesięcy temu zleciła prace związane z wycięciem wszelkich drzew rosnących w pasie planowanej inwestycji. Teraz wybiera wykonawce budowy gazociąg. Dziś minął termin składania ofert. Okazało się, że konkurencja o zlecenie jest duża. Do części przetargu dotyczącego „łomżyńskiego” odcinka gazociągu przystąpiło sześć podmiotów. Gaz System informował, że na prace gotów jest wydać niemal 373 miliony złotych, ale będzie mógł wybrać znacznie tańszego wykonawcę. Najtańsza z ofert opiewa na niespełna 301 mln zł, a dwie kolejne nie przekraczają kwoty 310 mln zł.  

Gaz-System  oczekuje, że budowa gazociągu rozpocznie się jeszcze w tym roku, a w 2022 roku będzie on mógł być przekazany do eksploatacji. 

Tak zbudują gazociąg
Jak informuje Gaz-System gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 700 mm zostanie ułożony w wykopie na głębokości ok. 2m, pozwalającym na zasypanie go ok. 1,2 metrową warstwą ziemi licząc od górnej płaszczyzny rury do poziomu gruntu. Niektóre przeszkody terenowe uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu (w tym: rzeki, drogi, linie kolejowe) będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych (tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych). 

Szerokość pasa, w ramach którego prowadzone będą prace budowlane, czyli tzw. pas montażowy budowy gazociągu, wyniesie 28 metrów, a na terenach leśnych szerokość ta będzie ograniczona do 18 metrów. Przed rozpoczęciem prac budowlanych nastąpi zabezpieczenie wierzchniej (organicznej) warstwy terenu w tzw. pasie montażowym. Zdjęta warstwa ziemi będzie odkładana w osobne miejsce, a następnie wykorzystywana do rekultywacji po zakończeniu prac.

Gaz-System podaje, że wykonawca robót budowlanych będzie miał obowiązek przywrócenia każdej nieruchomości do stanu pierwotnego tzn. zgodnego ze stanem sprzed wejścia w teren. Grunty uszkodzone i naruszone podczas budowy w toku realizacji prac budowlanych zostaną po zakończeniu prac przywrócone do stanu pierwotnego. Ewentualne uszkodzenia elementów zagospodarowania terenu, których nie będzie można przywrócić do stanu sprzed rozpoczęcia budowy, zostaną odpowiednio zrekompensowane w ramach odszkodowań przysługujących właścicielom. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę