Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Nowa polityka śmieciowa Łomży uderzy w rodziny czteroosobowe

W środę radni Łomży mają debatować nad uchwałami określającymi „nową politykę śmieciową”. Przez kilka miesięcy w tajemnicy pracował nad nią „zespół śmieciowy” powołany przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Ogólnie zmienić ma się zasada płacenia za śmieci z gospodarstwa na osobę, a w szczególe cena śmieci. Ta dla zdecydowanej większości łomżan wzrośnie. Dotychczasowa łomżyńska „polityka śmieciowa” stosunkowo największymi kosztami obarczała mieszkających samotnie, a z godnie z nowymi założeniami największe obciążenia mają zostać przeniesione na rodziny 4-osobowe. W blokach wzrost opłat w ich przypadku wynosi niemal 120%.

Poufne wyliczenia opłaty za śmieci nad którymi pracował zespół śmieciowy. Ceny dla domków jednorodzinnych.
Poufne wyliczenia opłaty za śmieci nad którymi pracował zespół śmieciowy. Ceny dla domków jednorodzinnych.
Poufne wyliczenia opłaty za śmieci nad którymi pracował zespół śmieciowy. Ceny dla bloków.
Poufne wyliczenia opłaty za śmieci nad którymi pracował zespół śmieciowy. Ceny dla bloków.

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak bardzo niesprawiedliwy jest funkcjonujący w Łomży od lat system rozdzielający koszty gospodarki śmieciowej pomiędzy mieszkańców. Teraz jest „okazja”, a dokładniej rzecz ujmując konieczność, opracowania bardziej sprawiedliwego system. Na władzach miasta wymuszają to ubiegłoroczne zmiany prawa i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który 18 grudnia 2019 roku po skardze mieszkanki Łomży unieważnił przyjętą w wakacje uchwałę określającą stawki opłat.

W październiku 2019 roku prezydent Mariusz Chrzanowski powołał „zespół śmieciowy” do opracowania zasad nowej polityki śmieciowej w mieście. Zespół pracowała przez kilka miesięcy, a jego członkowie zobowiązani byli do zachowania poufności. W ubiegłym tygodniu ogłoszono zakończanie prac i prezydent skierował do Rady Miejskiej projekt uchwał nieokreślających „nową gospodarkę śmieciową Łomży”, a przede wszystkim nowe stawki opłat. Jak przekazywał Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego podczas kilku spotkań Zespołu szczególnie wnikliwie przeanalizowano metodę od „ilości zużytej wody” oraz od „liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość „od osoby”. 
- Po analizie wad i zalet za najbardziej odpowiednią dla miasta Łomża uznano stawkę opłaty od osoby – podał Czech. 
Zasada prosta – powszechnie obowiązująca chyba w większości polskich samorządów. Tyle tylko, że władze miasta chcą ją „dostosować” do swoich potrzeb. 

Przyjmując za prawdziwe przedstawiane członkom speczespołu śmieciowego „poufne” wyliczania stawka opłaty za śmieci w przeliczeniu na osobę powinna wynosić niecała 12,3 zł miesięcznie w blokach i niespełna 15,5 zł w domkach jednorodzinnych. 
To oznaczałoby, że mieszkający samotnie i w parach w blokach, a w domkach jednorodzinych także rodziny trzyosobowe, za śmieci miałyby płacić mniej niż dotychczas. Cała reszta płaciłaby więcej proporcjonalnie do liczby domowników. Przy prostym wyliczeniu gospodarstwa 5-osobowe w blokach i 6-osobowe w domkach musiałby płacić za śmieci dwa razy więcej niż obecnie, a większe jeszcze więcej.     

Władze miasta postanowiły, że prosty system opłat „od osoby”, zostanie poprawiony  wprowadzając ulgi 50% dla osób o niskich dochodach – co jest jak najbardziej uzasadnione, ale także, i to w takim samym wymiarze, dla rodzin wielodzietnych. Tu ważna jest definicja: przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. 

Aby zrekompensować starty pieniędzy w systemie postanowiono o podniesieniu wyliczonych dla osoby stawek opłaty podstawowej do 16 zł w blokach i 22 zł w domkach jednorodzinnych. W efekcie mniejsze rodziny miałaby zapłacić więcej, aby większe mogły płacić mniej. W przypadku rodzin czteroosobowych z bloków miesięczna dopłata do systemu miałaby wynieść niemal 15 zł, a w domkach 26 zł. Po wprowadzeniu „nowej polityki śmieciowej” to właśnie te rodziny 4- osobowe za śmieci miałby ponieść największe obciążenia. Gdyby  zaproponowane przez prezydenta uchwała została przyjęta za śmieci musiałby płacić więcej niż rodziny 5-cio, 6-cio i 7-osobowe. 

Oto symulacja wysokości opłat za śmieci, które od czerwca mieliby wnosić mieszkańcy Łomży. 
Stawki opłat w blokach 

 • 1 osoba - 16 zł 
 • 2 osoby - 32 zł 
 • 3 osoby - 48 zł 
 • 4 osoby - 64 zł 
 • 5 osób - 40 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 6 osób - 48 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 7 osób - 56 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 8 osób - 64 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)

Stawki opłat w domkach jednorodzinnych 

 • 1 osoba - 22 zł
 • 2 osoby - 44 zł
 • 3 osoby - 66 zł
 • 4 osoby - 88 zł
 • 5 osób - 55 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 6 osób - 66 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 7 osób - 77 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 8 osób - 88 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)

To stawki opłat za śmieci, które będą segregowane, co obecnie jest już obowiązkiem ustawowym każdego mieszkańca Łomży i Polski. Jeśli śmieci nie będą należycie segregowane ma być  naliczana kara. Stawka opłaty od mieszkańca w Łomży wzrośnie wówczas di 48 zł miesięcznie w blokach i do 66 zł miesięcznie w domkach.

Przedłożony przez prezydenta projekt uchwały zakłada także możliwość obniżenia opłaty za śmieci w domkach jednorodzinnych i 1 zł od mieszkańca jeśli będą w przydomowych kompostownikach  kompostować bioodpady stanowiące odpady komunalne. 

 

Jeśli większość radnych przedłożoną przez prezydenta propozycję przyjmie w środę, nowe stawki opłat za śmieci w Łomży zaczęłyby obowiązywać od 1 czerwca 2020 r.  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę