Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

ZUS: Ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia jakie przedsiębiorcom proponuje ZUS w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

– Jeśli przedsiębiorca ma problem z opłaceniem składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Po podpisaniu umowy z ZUS-em odroczenie może nastąpić za okres od lutego do kwietnia 2020 r. o 3 miesiące. Nie zostaną naliczone odsetek za zwłokę, a jedynie opłata prolongacyjna – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. – By odsetki zapłacić za jak najkrótszy  okres, wniosek dotyczący składek za luty należy złożyć jak najszybciej. 
Według ZUS najpopularniejszą formą wyjścia z długów jest układ ratalny. Polega na tym, że jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie z tytułu składek i nie jest w stanie go spłacić jednorazowo, to może złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty.
- W tej trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy, mogą skorzystać z zawieszenia realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczony został w okresie od marca do maja 2020 r. i tym samym wydłużyć termin realizacji zawartej umowy o 3 miesiące - informuje Krupicka.
We wniosku przedsiębiorca musi wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową jego firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. 
Wniosek można przesłać za pośrednictwem PUE, wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnych pojemników wystawionych w terenowych jednostkach Zakładu.
- Zachęcamy, by przed podjęciem decyzji o złożeniu takiej prośby zasięgnąć porady u doradcy do spraw ulg i umorzeń - podaje Katarzyna Krupicka. - Tacy konsultanci są dostępni w Oddziale ZUS w Białymstoku pod nr telefonów: (85) 748 66 66, (85) 748 66 65,(85) 748 66 78, (85) 748 66 68, (85) 74-86-453, Inspektorat w Augustowie (87) 643 91 41, Inspektorat w Zambrowie (86) 271 33 39 w. 208. Można również skorzystać ze skrzynki mailowej  obsługiwanej przez  nasz Oddział doradca_ds_ulg_i_umorzen_bialystok@zus.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę