Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Poseł: Nikt nie wie dlaczego? Wojewoda: Proszę tego nie odbierać w kategoriach subregionalnych!

Poseł Stefan Krajewski (PSL), członek Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w trakcie konferencji prasowej przed szpitalem krytykował w sobotnie poranek pomysł przekształcenia szpitala w zakaźny na potrzeby walki z koronawirusem. - Trzeba stanowczej reakcji i zadziałania, bo w innej sytuacji wielu naszych mieszkańców naszego regionu zostanie bez dobrej opieki zdrowotnej – mówił powtarzając, że „nikt nie wie, dlaczego” wczoraj zmieniono wskazanie z USK w Białymstoku na szpital w Łomży. Kilka minut później w telefonicznej rozmowie wyjaśniał mu – i przysłuchującym się rozmowie dziennikarzom - wojewoda Bohdan Paszkowski: „Proszę tego nie odbierać w kategoriach subregionalnych.”

Poseł Stefan Krajewski na konferencję w sprawie wskazania szpitala w Łomży jako szpitala wskazanego do przekształcenia w szpital zakaźny na potrzeby całego województwa podlaskiego zapraszał dziennikarzy wczoraj na kilka godzin przed upublicznieniem apeli i listów jakie w tej sprawie do ministra zdrowia składali (w kolejności) poseł Lech Kołakowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wraz z radnymi miasta, oraz wicemarszałek Marek Olbryś i radny Sejmiku Piotr Modzelewski. Powtarzał niemal te same argumenty, co tamci: że szpital nie  jest przygotowany do tego kadrowa i sprzętowo, i że mieszkańcy Łomży i całej zachodniej części województwa podlaskiego będą pozbawieni specjalistycznej pomocy, którą na ich rzecz świadczył ten szpital. 
Poseł Krajewski krytykował także władze samorządowe województwa, pod które szpital podlega, za przeciągające się powoływanie dyrektora szpitala. 
- Jak chętnie podnosili wszyscy ręce za odwołaniem dyrektora (Romana) Nojszewskiego,  jak chętnie później został powołany nowy dyrektor (Mariusz Obrycki – dop. red.), który za chwilę zrezygnował i dzisiaj ten etat nie jest obsadzony - mówił Krajewski przypominając, że dziś pełniąca obowiązki dyrektora szpitala (dr Joanna Chilińska – dop. red.) kilka tygodni temu wystartował w konkursie na dyrektora, ale nie spełniał oczekiwań komisji konkursowej, której przewodził marszałek Artur Kosicki. - To pokazuje nieudolność władz województwa, bo nigdy w historii nie było sytuacji, żeby nie był obsadzony etat dyrektora szpitala, zwłaszcza w momencie kiedy z każdej strony dochodziły informacje, że koranawirus jest coraz bliżej Polski – dodawał poseł wskazując, że od pół roku w łomżyńskim szpitalu nie ma obsadzonego stanowiska zastępcy dyrektora do spraw lecznictw. - A przecież pani dyrektor Majewska (dr Hanna Majewska–Dąbrowska) już dawno komunikowała, że będzie przechodzić na emeryturę i nic nie zostało w tym kierunku zrobione – mówił. 

Nie było innego wyjścia
Kilka minut po konferencji prasowej poseł Stefan Krajewski, w obecności dziennikarzy zadzwonił do wojewody podlaskiego. Rozmowa była prowadzona przez zestaw głośnomówiący i  dziennikarze mogli się jej przysłuchiwać. Wojewoda podlaski mówi, że rozumie zaniepokojenie i obawy, ale zapewniał, że „wszystkie szpitale będą wspierały” szpital w Łomży. Przyznawał, że była inna propozycja, ale – jak mówił – „są pewne parametry”.  
- Ministerstwo potrzebuje w określonych parametrach takiego szpitala, gdzie będą ludzie z koronowirusem i jakimiś powikłaniami, a musi być to szpital wyłączony – tłumaczył posłowi wojewoda dodając, że nie było zgody, aby zrobić to np. w oparciu o szpital zakaźny w Białymstoku i ewentualnie jakiś inny szpital w Białymstoku. Wojewoda podkreślał, że nie mógł być to Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, bo „załamiemy bezpieczeństwo zdrowotne”. – Nie ma innego szpitala, który wykonuje tak wysokospecjalistyczne usługi – podkreślał wojewoda Paszkowski tłumacząc posłowi Krajewskiego, że decyzja o wskazaniu jako placówki do przekształcenia szpitala w Łomży była jedyną, jaką można było podjąć. - Trudne decyzje, proszę tego nie odbierać w kategoriach subregionalnych, to nie ten deseń – apelował wojewoda Bohdan Paszkowski zapowiadając, że mediom zostanie przekazane stanowisko w tej sprawie. 

zobacz: Komunikat PUW: Szpital Wojewódzki w Łomży - jednoimiennym szpitalem zakaźnym w Podlaskiem


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę