Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Czas na pomysły do Budżetu Obywatelskiego 2021

Główne zdjęcie
Jarosław Kaja, prezydent Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Andrzej Garlicki

- Człowiek do pewnego wieku stale pędzi, ciągle jest zajęty pracą, rodziną i domem, ale przychodzi moment w życiu, że zaczynamy zwracać większą uwagę również na otoczenie poza domem - mówi Jarosław Kaja, 40-letni przewodniczący Rady Osiedla nr 7 w Łomży, który zachęcał mieszkańców miasta, przewodniczących pozostałych 14 rad osiedli i społeczników z nich do składania propozycji w Budżecie Obywatelskim na 2021 r. W maju rok temu przyłączył się do działalności swojej Rady Osiedla nr 7, obejmującej teren od ul. Polowej do Dmowskiego, i czeka na realizację 2 zwycięskich zadań: założenie monitoringu 13 kamer i nowocześniejszy plac zabaw. A teraz ma 2 nowe pomysły.

Jarosław Kaja, przewodniczący także Łomżyńskiej Radzie do Spraw Osób z Niepełnosprawnością, zaprosił chętnych do BO 2021 w Domku Pastora z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim i wiceprezydentem Andrzejem Garlickim. Jak rok temu, w 8. edycji BO mieszkańcy będą zgłaszać swoje pomysły, na co z budżetu miasta ma być przeznaczone 2 miliony złotych i 100 tys. zł w tzw. budżecie młodzieżowym. 8. edycja BO – za zgodą Rady Miasta – przyniosła nowy sposób podziału 2 milionów: 500 tys. zł na większe zadania miejskie, po 250 tys. zł na zadania w strefach: Łomżyca, Centrum i Południe, 50 tys. zł w każdej z 15 rad osiedla, w tym do 10 tys. zł na inicjatywy o innym charakterze, niż inwestycje w ulice, parkingi czy chodniki, lecz na zadania - jak ujął to prezydent – społeczno-kulturalno-rozrywkowe. W komentarzach do nowum powtarzało się słowo „integracja” - chodzi o inicjatywy o różnym charakterze, które sami mieszkańcy zechcą zrealizować w sporcie, na festynie i potańcówce, na co do tej pory regulamin BO nie pozwalał wydatkować funduszy. Nowy podział starej kwoty ma służyć temu, by nie było „dyskryminacji” - ze względu na liczbę oddanych głosów w mniejszych skupiskach ludności – i „żeby każdy miał szansę, żeby jego pomysł wygrał”. Włodarz zachęcił zniechęconych do powrotu, by zgłaszali zadania pominięte w poprzednich latach. Budżet młodzieży ma nadal 100 tys. zł, jednak na zabawy i koncerty wprowadzono limit 20 tys. zł. 

Aleja przy starym szpitalu do remontu 
Wiceprezydent Garlicki deklarował, że Urząd Miejski jest do dyspozycji mieszkańców. Specjaliści pomogą ocenić koszt realizacji proponowanego zadania w BO – tel. 86 215 68 02; ustalić własność działki, ponieważ BO może budować tylko na terenach miejskich – tel. 86 215 68 24, i dowiedzieć się, jakie są formalności i harmonogram BO – 86 216 80 68. Deklaracje zgłoszenia zadania można pobrać internetowo albo formularze w ratuszu. Trzeba mieć poparcie inicjatywy od 10 osób. Termin składania pomysłów – 27. marca; wstępna lista 17. kwietnia, ostateczna lista głosowania – 11 maja. 
- Moja Rada Osiedla nr 7, zanim zostałem wybrany jednogłośnie jej przewodniczącym, nie zgłosiła przez 5 lat ani jednego zadania... - wspomina Jarosław Kaja. - Andrzej Podsiadło z Rady Osiedla nr 5 na starówce mówił mi, że w ciągu pięciu lat jego kadencji zgłoszono 11 zadań do realizacji w BO. Ale w tegorocznej edycji zamierzamy zgłosić wyremontowanie alei, biegnącej od bloków przy ul. Polowej do bloków przy Dmowskiego, obok starego szpitala, i parkingu przy Dmowskiego 2A i 2B.          
- Od 2014 roku przeznaczono w sumie około 10 mln zł na realizację 67 zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców zadań, z których 53 zostały już w pełni zrealizowane – informuje insp. Łukasz Czech - Zadania do BO 2021 może zgłaszać każdy mieszkaniec Łomży, lecz osoby niepełnoletnie muszą mieć jednak pisemną zgodę rodzica / opiekuna. Wszelkie informacje znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego w zakładce Informacje praktyczne/Budżet Obywatelski.  

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę