Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 grudnia 2024 napisz DONOS@

Rafał zaprasza do modlitwy za papieża Franciszka

Główne zdjęcie
Rafał Orzechowski, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży

- Spotkałem się z papieżem Franciszkiem pierwszy raz w życiu w sobotę przed niedzielą palmową 2017 roku – opowiada Rafał Orzechowski, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży i pomysłodawca ogólnopolskiej akcji modlitewnej „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”. - W świecie pełnym mowy nienawiści modlitwa jest językiem miłości. W niedzielę, 8. marca, będziemy mogli wszyscy modlić się za papieża Franciszka w intencjach i dziełach, podjętych przez papieża. Patronat nad tą akcją objął przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W niedzielę przed 7. rocznicą wyboru następcy Chrystusa na Stolicę Piotrową bądźmy razem z Ojcem Świętym.

Pamiętne spotkanie sprzed 3 lat miało miejsce w Bazylice Santa Maria Maggiore – tj. Świętej Marii Większej w Wiecznym Mieście, gdzie wówczas Rafał był z około 50-osobową delegacją młodzieży z Polski, która brała udział w czuwaniu młodzieży rzymskiej z papieżem Franciszkiem. Licealista z Grajewa nie znał włoskiego ani łaciny. Trudno było rozumieć, o czym mówią uczestnicy czuwania.  - Wszyscy chcieli mieć selfie z papieżem, dlatego schowałem komórkę i aparat, żeby się odróżniać – wyjawia sposób na zwrócenie uwagi papieża Rafał. Zastanawiał się, aż wymyślił, by wychylić się za barierkę i krzyknąć do papieża. - Ojcze święty, prowadzimy zajęcia z dziećmi!, wykrzyknąłem po angielsku – wspomina młodzieniec, organizujący w swoim mieście rodzinnym spotkania dzieci pod nazwą Mała Lednica. Na okrzyk papież Franciszek podszedł do Rafała, przytulił i poklepał po policzku. „Ja modlę się za Ciebie, a Ty módl się za mnie” - usłyszał chłopak po kilkusekundowej wymianie zdań z Pasterzem Kościoła. Ojciec Święty uśmiechnął się na pożegnanie, jednak prośba zapadła mocno w duszy i utkwiła głęboko w sercu przyszłego kleryka WSD. - Przeżyłem szok, że Głowa Kościoła prosi szeregowego żołnierza o modlitwę – opowiada 20-letni kleryk. - Przeżyłem to spotkanie bardzo intensywnie. Wielokrotnie zastanawiałem się, jak zrealizować apel Franciszka...
Owocem rozmyślań nad odpowiedzią na papieski apel była idea, dla której symbolicznym hasłem stało się zawołanie trzech muszkieterów z XVII wieku: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!” www.popesprayer.va

Modlitwa za papieża i intencje papieskie
- Tutaj nie ma wielkiej filozofii – tłumaczy prostolinijnie student łomżyńskiego seminarium. - Trzy lata temu wysłałem impuls w świat, aby modlić się za papieża i jego intencje. Po co...? Franciszek o to mnie prosił, więc mam obowiązek jako wierny katolik to spełnić. Po drugie, papież to namiestnik Chrystusa, zatem spełniam jakby życzenie Pana Naszego Jezusa. W górach im wyżej, tym bardziej wieje: zdaję sobie sprawę z ogromu zadań i ciężaru odpowiedzialności, spoczywających na papieżu.
Zdaniem inicjatora, skoro następcę Chrystusa na Stolicy Piotrowej nazywa się Ojcem Świętym, to powinno się traktować Franciszka jak ojca, głowę rodziny. - Kiedy odchodzimy od żywej łączności z papieżem, odchodzimy od autentycznej łączności z Kościołem – przedstawia tok swego myślenia Rafał. - Bo moje spotkanie w Rzymie miało ważniejszy sens, niż zrobienie sobie selfie z papieżem. On jeden sprawuje opiekę duchową nad wszystkimi katolikami świata, więc uważam, że możemy razem w jedną niedzielę poświęcić trochę wolnego czasu na wspólne odmówienie za niego różańca.
Pomysłodawca akcji wskazuje na jej 3 cele: okazanie posłuszeństwa papieżowi Franciszkowi, który w 2020 r. świętuje 50-lecie święceń kapłańskich, co pozwala wspomnieć 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Po drugie, należy poznać nauczanie Ojca Świętego: w Łomży umożliwia to Ognisko Armia Modlitwy, spotykające się co tydzień w niedzielę o godz. 19. 15 w kawiarence uczelnianej. Akcja „Jeden za wszystkich” ma stronę internetową www.wszyscyza1.pl oraz swój spot promujący.

Rafał Orzechowski podkreśla, że w dobie wrogości na świecie ważny jest też trzeci cel: jednoczenie wspólnot i środowisk w dobrym celu. - W tej akcji nie chodzi o statystyki, bo na różańcu możemy modlić się wszędzie: w grupie koleżeńskiej, z rodziną, indywidualnie. Jednak w niedzielę, 8. marca, będziemy modlić się wspólnie, żeby również z Łomży i Diecezji Łomżyńskiej wesprzeć Franciszka.

Mirosław R. Derewońko   


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę