Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Strażacy przyjmują prezenty na podsumowaniu roku 2019

- Mamy młodą, dobrze wykształconą i wyszkoloną kadrę, która jest w stanie sprostać zadaniom, stawianym przez przełożonych – mówił st. brygadier Dionizy Krzyna, od 5 lat komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, który podsumowywał rok pracy łomżyńskich strażaków na spotkaniu z udziałem zastępcy podlaskiego komendanta PSP st. bryg. Piotra Pietraszko. Strażacy z KM PSP otrzymali prezenty od gości: prezydent Mariusz Chrzanowski podarował im od miasta 72 maski, 5 kompletów aparatów powietrznych z butlą tlenową i 9 bez butli o łącznej wartości około 100 tys. zł, zaś starosta łomżyński Lech M. Szabłowski – 11 kombinezonów o wartości ok. 5 tys. zł.

Komendant Krzyna przedstawiał statystyczny „zegar zdarzeń”. W 2019 r. zdarzenie powstawało co ponad 9 godzin, pożar wybuchał co ponad 1 dzień i godzinę, fałszywe alarmy – co 11 dni i godzinę. Łącznie liczba działań w powiecie łomżyńskim strażaków PSP i OSP w 2019 r. wyniosła 961, kiedy w 2018 r. - 1034. W Łomży ugaszono pożary 116 razy, w powiecie łomżyńskim – 234. Fałszywych alarmów było 33: w mieście 15, w powiecie - 18. Obiekty mieszkalne w Łomży paliły się 28 razy, środku transportu – 16, zaś z dziedziny rolnictwa – 13. W powiecie domy ugaszono 58 razy, środki transportu – 11, a obiekty w rolnictwie – 59. Głównymi przyczynami pożarów, ale w zdecydowanej większości małych, w mieście i w powiecie były: nieostrożność ludzi, podpalenia i wady urządzeń. Miejscowe zagrożenia powstawały głównie z powodu niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu przez kierowców, wad urządzeń elektrycznych i niesprzyjających, złych warunków w atmosferze.
W 199 przypadkach w działaniach brali udział tylko strażacy OSP, w 384 – wspólnie OSP z PSP, w 378 – samodzielnie PSP. Ze strażakami najczęściej współdziałali policjanci – 667 razy, pogotowie ratunkowe – 222, pogotowie energetyczne – 30, służby leśne – 19, żołnierze – 8 oraz inne służby.

Wartość mienia uratowanego – 20 541 000 zł
Podczas wszystkich zdarzeń ubiegłego roku w Łomży życie straciły 4 osoby, natomiast 42 zostały ranne; w powiecie zginęło 6, z kolei rany odniosło aż 100 osób. Komendant Krzyna przedstawił też samochody strażackie i potencjał 59 jednostek ochrony przeciwpożarowej w powiecie łomżyńskim. Najwięcej wyjazdów do zdarzeń miały OSP w ramach KSRG: Piątnica – 94, Wizna – 79, Jedwabne – 53, Śniadowo - 50 i Podgórze 46. Oprócz tego, ratowali ludzi i mienie strażacy OSP spoza KSRG. Wartość strat w 2019 r. wyniosła ponad 7 134 000 zł; wartość mienia uratowanego – 20 541 000 zł. 
Dnia 1. stycznia 2020 przedłużono decyzję o włączeniu do KSRG jednostki OSP w Kuziach, gdzie służy 37 ochotników, w tym 14 zdolnych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych. Komendant miejski PSP dziękował samorządom gmin powiatu za dofinansowanie - kilkaset tysięcy złotych - na zakupienie samochodów gaśniczych dla OSP: Nowogród, Przytuły, Wizna, Konarzyce. W 2020 r. ma zakończyć się termomodernizacja budynku garażowo-magazynowego w Komendzie Miejskiej PSP w Łomży, gdzie dotrze także samochód specjalny z drabiną minimum 40-metrową.
Z multum liczb, jakie przywołał zastępca komendanta wojewódzkiego Piotr Pietraszko ciekawostkę stanowiła ta, że codziennie 161 strażaków na służbie jest gotowych do wyjazdu w ciągu minuty. Do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należy 196 jednostek, w tym 19 z terenu PSP Łomża. Mają obowiązek w ciągu 5 do 10 minut od zgłoszenia niebezpiecznego zdarzenia podjąć działania. W województwie podlaskim w 2019 roku doszło do 11 168 zdarzeń, kiedy interweniowali strażacy.   

Mirosław R. Derewońko         


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę