Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Urażona duma prezydenta?

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski

W 2015 roku miasto Łomża było głównym inicjatorem powołania Stowarzyszenia „Łomżyńskie Forum Samorządowe”. Powołało je 18 samorządów z terenu dawnego województwa łomżyńskiego. Przez cztery lata ŁFS kierowała Agnieszka Muzyk, była wiceprezydent Łomży. Latem ubiegłego roku prezesem został starosta łomżyński Lech Szabłowski, a nie nowy zastępca prezydent Łomży Andrzej Stypułkowski. Teraz on podpisał wniosek do Rady Miejskiej Łomży w sprawie wystąpienia miasta ze Stowarzyszenia. Wniosek nie ma żadnego uzasadnienia.

Statutowymi celami ŁFS są wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów podmiotów będących członkami Stowarzyszenia, ale także inicjowanie, przygotowanie i realizacja na terytorium zrzeszonych w Stowarzyszeniu gmin i powiatów wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy samorządów w tym pozyskiwanie i wykorzystywanie środków pomocowych Unii Europejskiej oraz innych krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych dla realizacji celów Stowarzyszenia.
Dzięki takim funduszom organizowano w mieście Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego, których głównym przesłaniem było, że „Subregion Łomżyński najbardziej innowacyjny w woj. podlaskim  i wiarygodny partner w biznesie”. 

Swoista „wojenka” o władzę nad ŁFS rozegrała się, gdy prezydent Mariusz Chrzanowski wyrzucił Agnieszkę Muzyk, która jak się okazało była jego głównym przeciwnikiem w walce o fotel prezydenta Łomży na kolejną kadencję. Z funkcji prezesa ŁFS odeszła ona dopiero latem 2019 r. Wówczas prezydent Łomży podejmował działania, żeby nowym prezesem ŁFS był jego nowy zastępca Andrzej Stypułkowski. Nie udało się tego osiągnąć i Stypułkowski został „tylko” wiceprezesem, a ster rządów w Stowarzyszeniu objął Lech Szabłowski starosta łomżyński. Zgodnie ze statutem siedziba Stowarzyszenia i jego władz jest w Mieście Łomża. Dotychczas fizyczne biuro ŁFS mieściło się w łomżyńskim ratuszu. Teraz, ze względu na miejsce pracy starosty, zarząd ŁFS podjął decyzję, o przeniesieniu biura do Starostwa Powiatowego. Sama propozycja miała wywołać wręcz furię prezydentów. Wówczas miały padać groźby, że Łomża może ze Stowarzyszenia wystąpić. 

Skierowany na sesję Rady Miejskiej wniosek o podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia miasta z Łomżyńskiego Forum Samorządowego, który nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, potwierdza, że samorządowcy z regionu mocno urazili dumę prezydenta Łomży. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę