Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 maja 2024 napisz DONOS@

Biblioteka na Małachowskiego zaprasza młodszych i starszych

Główne zdjęcie
Elżbieta Chamryk, kierownik Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży

Czynna od początku lutego Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej została oficjalnie otwarta. Uroczysta inauguracja odbyła się z udziałem przedstawicieli władz miasta i starostwa, ale przede wszystkim licznych czytelników w różnym wieku: od dzieci z pobliskiego Publicznego Przedszkola nr 15 do seniorów. – Przed nami dużo wyzwań, ale ze wsparciem władz i naszych przyjaciół-czytelników wierzę, że damy radę – mówi Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, zapowiadając ożywioną działalność w nowej siedzibie biblioteki.

Przez pierwsze dwa tygodnie Filię nr 6 w nowej lokalizacji (ul. Małachowskiego nr 1 lokal 3) odwiedziło ponad 400 osób. Aż 72 z nich zapisały się po raz pierwszy, co jest ostatecznym potwierdzeniem, że była to zmiana konieczna i oczekiwana przez czytelników, mających dość ciasnoty i niewygód w poprzednim lokalu, pamiętającym jeszcze lata 80. ubiegłego wieku.
– Biblioteka powinna być otwarta na społeczeństwo i cieszę się, że przybyła tak piękna filia – mówi Stanisław Kaseja, zastępca przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Seniorów. – Mamy przecież różne inicjatywy i pomysły, a właśnie w takim miejscu będzie można je realizować – sam chciałbym się czymś podzielić, coś pokazać, zaproponować. Dlatego cieszę się bardzo, że ta filia zyskała w końcu odpowiednie warunki – już zapisałem sobie, że 25. lutego odbędzie się tu spotkanie osób z pasją i będę tu przychodzić regularnie. – To coś wspaniałego, że biblioteka znalazła się w takim lokalu – dodaje wieloletnia czytelniczka Filii nr 6. – Znałam poprzedni lokal, więc współczułam i pracownikom, i czytelnikom, bo był ciasny i niewygodny, a wejście dla seniorów było utrudnione. Tu wygląda to zupełnie inaczej, dlatego będę tu z mężem często bywać!
Zadowolenia z nowej siedziby biblioteki nie kryje też kadra pobliskich placówek oświatowych, zdająca sobie sprawę z tego, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci jest lektura. 
– Bardzo nas cieszy nowa lokalizacja Filii nr 6, ponieważ mamyobecnie  blisko do książek, a warunki są nieporównywalne – mówi Janina Szenk-Leszczyńska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 15, którego podopieczni wystąpili podczas otwarcia. – Realizujemy szereg programów, które przybliżają książkę dzieciom, np. „Cała Polska czyta dzieciom”, liczymy więc na owocną i regularną współpracę, bo kontakt młodszych dzieci z prawdziwą biblioteką jest bardzo cenny.
Filia nr 6 jest czynna przez sześć dni w tygodniu w różnych godzinach, dla wygody czytelników: poniedziałek-wtorek i czwartek-piątek w godzinach 10:00-18:00. W środy od 8:00 do 16:00, a w soboty od 9:00 do 14:00. Co istotne jest dostępna nie tylko dla mieszkańców Łomży, ale też powiatu łomżyńskiego, dzięki porozumieniu podpisanego ze starostwem. Zbiory filii, liczące blisko 13 tysięcy książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wzbogaciły się w dniu otwarcia o kolejne pozycje, ponieważ prezydent Mariusz Chrzanowski do pięciu tysięcy złotych zadeklarowanych już wcześniej na potrzeby nowej siedziby Szóstki, przekazał jej w prezencie książkowe nowości.
– Widać, że to miejsce będzie tętniło życiem, że będą w nim spotykać się zarówno seniorzy, jak też i młodsze pokolenie – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski. – Miasto Łomża i samorząd miasta ma wspierać rozwój czytelnictwa: od kilku lat uczestniczymy w „Narodowym Czytaniu”, ale musimy też podejmować szereg innych działań, dzięki którym będziemy w stanie zaproponować, szczególnie dla młodego pokolenia, jakąś alternatywę dla gier komputerowych i wirtualnego świata. Ulokowanie biblioteki pośrodku osiedla, w pobliżu przedszkoli, szkoły podstawowej, jest dobrym rozwiązaniem; sam lokal myślę, że też będzie przyciągał czytelników, bo porównując tam gdzie biblioteka była wcześniej, to warunki były marginalne. 
W Filii nr 6 już odbywają się pierwsze zajęcia dla najmłodszych czytelników, a planowane są kolejne, w tym cykl spotkań dla seniorów oraz innych, na przykład autorskich, również w godzinach dogodnych dla osób pracujących w ciągu dnia zawodowo. 
– Nigdy nie miałam wątpliwości, że w Filii nr 6 potrzebne są zmiany i zainteresowanie ze strony czytelników to potwierdziło – ocenia dyrektor Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Już od bardzo dawna czytelnicy dawali nam sygnały, że warto byłoby coś zmienić w infrastrukturze, więc jak tylko pojawiła się iskierka nadziei, że możemy wynająć ten lokal, pospieszyłam do prezydenta Chrzanowskiego i przy jego akceptacji podpisałam umowę. W styczniu trwał remont, potem była przeprowadzka, 3. lutego było otwarcie, bo czytelnicy nie mogli długo czekać, a dziś takie bardziej uroczyste. Mamy teraz na tym osiedlu bibliotekę na miarę oczekiwań: funkcjonalną, przestronną i przyjazną dla czytelników w każdym wieku, również tych starszych i niepełnosprawnych – zapraszamy do jej odwiedzania!

Wojciech Chamryk

Foto: Elżbieta Chamryk, kierownik Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę