Bezpieczne szyfrowanie danych z VPN
Coraz mniej osób wątpi w możliwości VPN-u. Chociaż kiedyś ta usługa kojarzyła się z użytkownikami sieci, które mają coś do ukrycia, dziś powszechnie stosowana jest przez dużo szersze grono. Przeważają w nim ludzie troszczący się po prostu o swoje bezpieczeństwo i zdający sobie sprawę z ryzyka czyhającego na internautę niemal z każdej strony.
Dlaczego warto mieć VPN?
VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (virtual private network), to usługa pozwalająca na zaszyfrowanie naszych danych. W efekcie osobiste informacje zostają ochronione przed ewentualnymi wyciekami oraz wykorzystaniem w celu, którego sobie nie życzymy (np. przez reklamodawców lub w kampaniach politycznych). VPN to również zabezpieczenie przed ewentualną karą - usługa pozwala przeglądać treści, które są zabronione na danym terytoriom (np. na skutek cenzury rządowej).
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nasz dostawca internetowy może bez trudu nie tylko monitorować naszą aktywność w sieci, ale też te informacje przekazywać dalej, sprzedając i bogacąc się na nich. Taka wizja z pewnością wprawi w osłupienie większość internautów lub chociaż spowoduje duży dyskomfort. Nowoczesne VPN-y pozwalają na w pełni anonimowe połączenie internetowe oraz surfowanie po sieci z poczuciem bezpieczeństwa. To łatwy i skuteczny sposób, który zapobiega atakom hakerów, cyberprzestępców oraz chroni przed różnego rodzaju oszustwami.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze VPN-u?
Przede wszystkim należy pamiętać, że darmowe VPN-y oferują dużo niższy poziom ochrony niż wersje płatne. Tacy usługodawcy zazwyczaj używają mniej skutecznych sposobów szyfrowania i pochwalić się mogą mniejszą liczbą dostępnych serwerów. Ważna jest również kwestia prowadzenia dzienników aktywności. Większość darmowych usługodawców reklamuje się tym, że chroni bezpieczeństwo swoich klientów, ale jednocześnie gromadzi logi. Oczywiście taka ochrona jest lepsza niż żadna, ale warto zastanowić się, czy korzystniejszą opcją nie będzie dopłacenie i zaufanie usłudze, która wyznaje politykę "no logs". Taka polityka uniemożliwia jakiekolwiek przejęcie danych, ponieważ nie są one nigdzie zapisywane. Zanim wybierzemy konkretny VPN, dobrze jest zapoznać się z co najmniej kilkoma testami i porównać ich wyniki. Jednym z nich jest IP Vanish Test. Wskazuje, że IP Vanish to jeden z najlepszych dostawców tego typu usług; wyróżnia się ogromną liczbą serwerów, niewykrywalnością połączeń oraz brakiem rejestrów danych swoich klientów. Podczas robienia własnego researchu należy zwrócić uwagę na precyzyjne i prosto przedstawione dane, podobne do tych, które prezentuje IP Vanish.
Zaszyfruj informacje, którymi dzielisz się z dostawcą internetu
Czytając o szyfrowaniu, musimy nastawić się na to, że spotkamy się z takimi pojęciami jak klucz szyfrowania VPN oraz szyfr. Pierwszy termin to w uproszczeniu po prostu hasło o dużej sile, które zna jedynie serwer VPN naszego dostawcy oraz nasz komputer. Drugi termin z kolei dotyczy konkretnej metody szyfrowania; różnią się one pod względem wykorzystywanego algorytmu. Niektóre z nich uznawane są za bardziej, inne za mniej skuteczne.
Szyfrowanie oznacza, że nasze informacje nie będą mogły być odczytane przez hakera. Zamiast zrozumiałego strumienia danych, otrzyma on niezrozumiały ciąg znaków, którego nie będzie mógł w żaden sposób wykorzystać. Obecnie najbardziej zaawansowanym standardem szyfrowania jest 256-bitowy Advanced Encryption Standard (AES). Wykorzystywany jest w najlepszych VPN-ach, pozwalających na najwyższy poziom ochrony. Na korzyść takiego szyfrowania przemawia fakt, że stosowany jest przez rządy oraz banki, a tym instytucjom szczególnie mocno zależy przecież na bezpieczeństwie danych.
Dzięki VPN skutecznie zaszyfrujemy dane (np. zwykły tekst) w taki sposób, że odczytać je można tylko z pomocą długiego, skomplikowanego klucza, znanego tylko serwerowi VPN i naszemu urządzeniu. To sprawdzona i niezawodna recepta na bezpieczeństwo i pełną anonimowość w sieci. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dostępne na rynku VPN-y różnią się pod wieloma względami i zanim zaufamy konkretnemu usługodawcy, warto sprawdzić sposób szyfrowania, politykę związaną z logami, ilość serwerów oraz inne istotne parametry.
tekst płatny