Trzy wypadki, dwa trupy
Choć nie ma jeszcze połowy lutego w tym roku w Łomży i najbliższej okolicy doszło już do trzech wypadków drogowych z udziałem pieszych. W całym ubiegłym roku było ich 9. W ubiegłym roku w wyniku takich wypadków śmierć poniosły dwie osoby, czyli tyle samo ile już zginęło w tym roku.
Pierwszą śmiertelną ofiarą był pieszy, który został potrącony w Kupiskach Nowych. Do tego wypadku doszło 25 stycznia wieczorem w okolicach skrzyżowania drogi wojewódzkiej Łomża-Nowgród z drogą w kierunku wsi Bożenica. Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do szpitala, niestety pomimo udzielonej pomocy medycznej zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
Drugą śmiertelną ofiarą wśród pieszych jest mężczyzna, który zginął w poniedziałek rano na ul. Poznańskiej. Według ustaleń policji miał już schodzić z przejścia dla pieszych, gdy uderzył w niego przejeżdżający drogą citroen. Wiadomo, że 33-letni kierowca samochodu był trzeźwy, ale nie wiadomo dlaczego nie widział mężczyzny przechodzącego przez jezdnię po oznaczonym przejściu dla pieszych. Policjanci biją na alarm i apelują o rozwagę zarówno do pieszych jak i kierowców. Teoretycznie przejściach dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni, ale uzależnione jest to od zachowania kierowcy i pieszego. W poniedziałek wieczorem w Łomży doszło do jeszcze jednego wypadku z udziałem pieszego. 53-letnia kobieta miała wejść na przejście przy czerwonym świetle sygnalizacji i bezpośrednio wtargnęła przed nadjeżdżający samochód dostawczy. 38-letni kierowca nie miał szans na unikniecie wypadku. Piesza z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale skutki zderzenia z samochodem będzie odczuwała przez dłuższy czas.
Urszula Brulińska z KMP w Łomży przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności wyprzedzania i omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Policjanci apelują także do pieszych. Za każdym razem, gdy wchodzą na przejęcie dla pieszych powinni się upewnić, że mogą wejść na nie bezpiecznie.
- Piesi powinni zachować ograniczone zaufanie do kierowców. W zderzeniu z samochodem to oni poniosą konsekwencje błędnych decyzji swoich lub kierowcy – dodaje Brulińska.
Policjanci przypominają także, że piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym obowiązkowo muszą mieć na ubraniu elementy odblaskowe. Także w mieście to dodatkowy element bezpieczeństwa, który znacząco zwiększa widoczność pieszego, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.