Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Nowe drogi w gminie Jedwabne

Główne zdjęcie
fot. UM Jedwabne

- Bez wsparcia z środków Funduszu Dróg Samorządowych sami nie bylibyśmy w stanie tych dróg przebudować - mówi Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego. W czwartek uroczyście oddano do użytku dwie pierwsze drogi przebudowane w ramach rządowego programu we wsiach Chrostowo i Grądy Wielkie. Obie inwestycje pochłonęły ok. 2,7 mln zł, a 70% środków pochodziło z FDS.

Fundusz Dróg Samorządowych to nowy ustawowy mechanizm wsparcia jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach. W zależności od zamożności samorządu dotacje wynoszą od 50 % do nawet 80 % kosztów. Gmina Jedwabne jest jedną z najbiedniejszych w regionie więc wsparcie jakie otrzymała w ramach FDS 2019 wynosiło 70%. 
- Bardzo dobrze, że taki Fundusz został stworzony.  Bez wsparcia z środków Funduszu Dróg Samorządowych sami nie bylibyśmy w stanie tych dróg przebudować -  mówi Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego. Gmina realizuje cztery inwestycje w ramach FDS, a wraz z powiatem łomżyńskim dwie kolejne. Zakończyła się już przebudowa ok. 990 merów drogi gminnej przez wieś Grądy Wielkie i przebudowa ok. 0,5 km drogi we wsi Chrostowo. W czwartek odbyły się uroczystości ich otwarcia. Przyjechali na nie posłowie Lech Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, radny sejmiku  Piotr Modzelewski, a także m.in. radni powiatu łomżyńskiego, gminy Jedwabne. Nowe drogi poświęcili księża Jerzy Dembiński oraz Serafin Kalinowski. 
- To drogi wiejskie, bardzo ważne dla mieszkańców tych wiosek. Drogi miały nawierzchnię gruntową i po większych opadach deszczu, czy podczas wiosennych roztopów mieszkańcy mieli problemy z przejechaniem. Teraz powstały drogi asfaltowe z pełną infrastrukturą – opowiadał burmistrz Niebrzydowski dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do zapewnienia finansowego wsparcia i realizacji inwestycji. 
Niebawem w gminie Jedwabne mają zostać zakończone prace przy realizowanej także ze wsparciem FDS drogi we wsi Kubrzany, i rozpoczynają się prace przy przebudowie ok. 730 metrów dróg we wsi Konopki Tłuste.

Na terenie gminy Jedwabne drogi z środków FDS remontuje także powiat łomżyński. Wykonano prace na odcinku Dobrzyjałowo – Pieńki Borowe, a zaczynają się na drodze Jedwabne – Bronaki Pietrasze. W ramach tego drugiego zadania przebudowany ma być odcinek o długości niemal 3 km. Wartość inwestycji przekracza 4,1 mln zł. Przyznane powiatowi łomżyńskiemu dofinansowanie z środków FDS wynosi aż 80%.

230804070022.gif
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne
Foto: fot. UM Jedwabne

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę