Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Duża podwyżka opłat za śmieci w Wiźnie

Główne zdjęcie
Herb gminy Wizna

O marca mieszkańcy gminy Wizna będą więcej płacić za śmieci. Opłata dla gospodarstwa domowego jednoosobowego wzrośnie z 16 na 24 zł miesięcznie, ale jeśli bioodpady będą kompostowane w przydomowym kompostowniku będzie to 21 zł miesięcznie. Wójt gminy Mariusz Soliwoda przekonuje nowe stawki opłat są porównywalne z tymi w sąsiednich gminach.

Zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem wszyscy mieszkańcy są zobowiązani segregować śmieci. W podejmowanych przez władze gmin uchwałach nie może być stawek opłat za śmieci niesegregowane, ale muszą być stawki kar dla tych, którzy śmieci nie będą segregować.    
W gminie Wizna podatek śmieciowy naliczany jest od gospodarstwa, ale jego wysokość uzależniona jest od liczby jego mieszkańców. Do tej pory stawki wzrastały proporcjonalnie wraz z liczbą mieszkańców, aż do gospodarstwa sześcioosobowego i więcej. Teraz tą zasadę nieco zniekształcono. Jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, a właściciel nie kompostują biodpadów stawka opłaty dla gospodarstwa jednoosobowego będzie wynosiła 24 zł miesięcznie (teraz jest 16 zł), dla dwuosobowego 45 zł (jest 32 zł), trzyosobowego 66 zł (jest 48 zł), czteroosobowego 87 zł (jest 64 zł), a dla gospodarstwa domowego pięcioosobowego 94 zł miesięcznie (jest 80 zł). Ta sama stawka opłat ma być utrzymana dla gospodarstw sześcioosobowych i większych, które dziś płacą po 96 zł miesięcznie. Dla  niech opłata „po powyższe” będzie więc nieco mniejsza – 94 zł.   
Jeśli bioodpady stanowiące odpady komunalne będą kompostowane w kompostowniku przydomowym opłaty będą trochę niższe: 21 zł od gospodarstwa jednoosobowego, 42 zł od dwuosobowego, 63 zł od trzyosobowego, 84 od czteroosobowego. Gospodarstwa pięcioosobowe, oraz sześcioosobowe i większe będą płacić po 93 zł miesięcznie. 
Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny władze gminy ustaliły podwyższoną stawkę opłaty. Wynosić będzie ona od 72 zł miesięcznie dla gospodarstwa jednoosobowego do 282 zł miesięcznie dla gospodarstw największych.
Wójt Wizny tłumaczy, że podwyżka opłat jest konsekwencją zmiany ustawy i obowiązku segregacji śmieci przez wszystkich, oraz coraz większych ilości oddawanych przez mieszkańców odpadów i, co się z tym wiąże, wyższych kosztów gospodarki śmieciowej. 
- Tylko w latach 2018-2019 strumień odpadów komunalnych w naszej gminie zwiększył się z 518 na 630 ton – mówi Soliwoda. 

Firmy w systemie śmieciowym
Władze gminy Wizna chcą do systemu gminnej gospodarki śmieciowej włączyć także firmy działające na terenie gminy. Wójt Mariusz Soliwoda liczy, że w ten sposób uda się obniżyć jednostkowe koszty odbioru śmieci od mieszkańców.  W gminy cenniku powijały się stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. To np. szkoły, sklepy czy Urząd Gminy. Ich opłaty uzależnione będą wielkości pojemników i worków na śmieci. Jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny opłata np. za pojemnik o pojemności do 120 l wynosi 20 zł, a jeśli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny 60 zł miesięcznie. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę