Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Będzie zmiana granic powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego?

Główne zdjęcie
"Graniczna droga", która miałaby przejść z powiatu łomżyńskiego do powiatu kolneńskiego

Władze powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego zarządziły konsultacje z mieszkańcami dotyczące zmiany granicy powiatu. Chodzi o fragment drogi biegnącej wzdłuż granic gmin Zbójna i Turośl w obu powiatach. Droga wykorzystywana jest głównie przez mieszkańców gm. Turośl w powiecie kolneńskim, ale dziś ten fragment jest na terenie gminy Zbójna w powiecie łomżyńskim. Władze Turośli chcą ją przebudować, ale aby mogły to zrobić, muszą stać się właścicielem dwóch drogowych działek o łącznej powierzchni niespełna 2 hektarów.

Modyfikacje w podziale terytorialnym kraju oraz zmiany obszarów gmin i powiatów należą do kompetencji polskiego rządu. Mogą one nastąpić tylko w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Zainteresowany zmianami samorząd może wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zainteresowany zmianą organ samporządowy może wystąpić z takim wnioskiem do ministra za pośrednictwem wojewody najpóźniej do 31 marca każdego roku. Przed podjęciem decyzji o zmianie obszaru i granicy danego samorządu minister właściwy do spraw administracji publicznej musi zasięgnąć opinii zainteresowanych rad powiatów albo rady miasta na prawach powiatu i rady powiatu. Wydanie tych opinii musi być poprzedzone konsultacjami tych rad z mieszkańcami. I właśnie takie konsultacje w sprawie zmiany granicy zarządziły Rady Powiatów Kolneńskiego i Łomżyńskiego.

Konsultacje będą dotyczyć wyłączenia z terenu powiatu łomżyńskiego części obszaru sołectwa Siwiki: działki nr 166 o powierzchni 0,6360 ha oraz sołectwa Zbójna: działki nr 1634/2 o powierzchni 1,2929 ha, o łącznej powierzchni 1,9289 ha, położonej obecnie w gminie Zbójna i włączenia ich w granice administracyjne gminy Turośl powiatu kolneńskiego. 

Działki te stanowią drogę, która wykorzystywana jest głównie przez mieszkańców gminy Turośl. Ta na sowim obszarze wyremontowała ją, ale na terenie gminy Zbójna droga nadal ma nawierzchnię gruntową. Władze gminy Turośl chcą ją przebudować, ale aby mogły to zrobić, muszą stać się właścicielem dwóch drogowych działek. Tym tłumaczona jest potrzebna zmiany granic administracyjnych obu powiatów. 

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę