Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Powietrze złej jakości. Zostań w domu!

Takie komunikaty w poniedziałkowy poranek prezentują wszystkie stacje pomiaru jakości powietrza SMOG CONTROL zamontowane w różnych częściach miasta na blokach Łomżyńskiej Spółdzielnią Mieszkaniową. Związane jest to wysokimi stężeniami pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10. Największe wartość o godzinie. 8.25 zarejestrowane były przy bloku Kołłątaja 4 i przy Senatorskiej.

Pyły zawieszone to zlepek różnych substancji chemicznych takich jak metale ciężkie – rtęć, arsen, nikiel i kadm, a także trujące dioksyny i oraz m.in.: niezwykle groźny, rakotwórczy benzoalfapiren. Cząsteczki pyłów zawieszonych są bardzo małe i lekkie dlatego przenikają tak łatwo do naszych płuc i krwiobiegu i są tak niebezpieczne dla człowieka, a szczególnie dla osób starszych i dzieci.

Do niedawna w Łomży panowało mylne przekonanie, że zanieczyszczenie powierza dotyczy jedynie osiedli domków jednorodzinnych. Zamontowane pod koniec roku na czterech blokach ŁSM czujniki jakości powietrza udowadniają, że problem dotyczy całego miasta i jest poważniejszy niż się mogło wydawać. Dziś rano wszystkie czujniki „świeciły” na czerwono generując komunikat: Powietrze złej jakości. Zostań w domu!

Najwyższe stężenia zanieczyszczeń były notowane na osiedlu Konstytucji. Czujnik zamontowany na bloku przy ul. Kołłątaja 4 wskazywał 123% normy pyłów PM2.5 i 90% normy PM10. 

Przy ul. Senatorskiej w tym samym czasie było 120 % normy pyłów  PM2.5 i 77 % PM10. 

Dane o jakości powietrza na terenie lokalizacji Łomżyńskiej Spółdzielnie Mieszkaniowej w Łomży można sprawdzać na stronie internetowej www.smogcontrol.eu/mapa/smog.html 

Firma, która zamontowała czujniki na zlecenie ŁSM zaoferowała możliwość zamontowania dodatkowego czujnika w Łomży. Władze ŁSM zaproponowały, aby miejsce jego lokalizacji wskazały władze miasta, a prezydent Mariusz Chrzanowski zarządził głosowanie internetowej wskazując pięć możliwych lokalizacji: baza MPK (ul. Spokojna), Przedszkole Publiczne nr 2 (ul. Polowa), Przedszkole Publiczne nr 8 (ul. Studencka), Szkoła Podstawowa nr 2 (ul. Piękna), Szkoła Podstawowa nr 5 (ul. Polna)

Głosowanie odbywa się za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Łomży i ma potrwać do 14 lutego.

Do niedawna jakość powietrza w Łomży mierzona była jedynie przez stację Wojewódzkiego Inspektorat Ochrony Środowiska, która znajduje się w pobliżu Komendy Miejskiej PSP przy ul. Sikorskiego. Na podstawie tych wyników stwierdzano, że Łomża ma najgorsza jakość powietrza w całym województwie podlaskim. Od kilku lat rokrocznie dla Łomży Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku ogłasza ALERT POZIOMU I w związku z ryzykiem przekroczenia w tym roku w Łomży poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę