Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sarkofag biskupa Stefanka, całun i relikwie świętych

Główne zdjęcie
Ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej w Łomży przy sarkofagu zbudowanym dla ks. bp. Stanisława Stefanka (fot. 2012 r.)

- Przywilejem każdego biskupa jest wybrać miejsce swego pochówku, a biskup łomżyński w latach 1996 – 2011 Stanisław Stefanek wskazał podziemną kryptę pod prezbiterium Katedry. Dlatego w podziemiach zbudowany już został sarkofag z brązowego granitu z zawołaniem biskupim „In omnibus Christus” - mówił ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej w Łomży.

W krypcie pod posadzką kaplicy Matki Boskiej Pięknej Miłości spoczęli już dużo wcześniej trzej poprzednicy bp. Stanisława Stefanka, czyli biskupi: Stanisław Kostka Łukomski, Czesław Falkowski i Mikołaj Sasinowski.

„Chrystus we wszystkim”
To zawołanie biskupie rzuca się w oczy złotymi literami po łacinie z frontu okazałego sarkofagu, jaki stanął w głębi podziemnej krypcie. Sens zawołania „In omnibus Christus” - „Chrystus we wszystkim” wyznaczył także styl i sposób wystroju, autorstwa prof. Czesława Dźwigaja z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Nad masywnym blokiem z płytą grobową znajduje się złota mozaika z namalowanym gołębiem – znak Ducha świętego i z siwobrodym starcem – Bogiem Ojcem. Pod nimi w dużej obręczy o grubej złotej ramie – twarz Chrystusa z wizerunku w Monopello; według tradycji, przedstawia on oblicze Ukrzyżowanego z chusty Weroniki, ocierającej twarz Zbawiciela. Dlatego po lewej stronie sarkofagu znajduje się reprodukcja fotograficzna w proporcji 1 : 2 całunu turyńskiego, w którym miało być owinięte ciało złożonego do grobu Chrystusa. Po prawej stronie zwraca uwagę imponująca kolekcja 16 kunsztownych relikwiarzy.

Drzazga z Krzyża św. i kropla krwi ks. Jerzego
Relikwiarze zostały w większości ofiarowane Katedrze i Diecezji Łomżyńskiej przez bp. Stanisława Stefanka TChr. Najstarszy jest relikwiarz z drzazgą z Krzyża Św., datowany na rok 1730. Na szklanych półkach gabloty stoją rzędami relikwiarze „szaleńców Bożych” tak znanych jak św. Andrzej Bobola czy Ojciec Pio albo św. Dzieci z Fatimy: Franciszek i Hiacynta, jak również związanych z bliższą nam w czasie polską historią: św. Siostra Faustyna Kowalska, bł. ks. Michał Sopoćko (spowiednik tej zakonnicy, której miał objawiać się Jezus Miłosierny) czy zamordowany w 1984 r. przez esbeków bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.
Wszystkie relikwiarze – czasem podobne w formie do skromnej pasyjki, czasem do okazałej monstrancji – mają ogromną wartość historyczną, a zapewne jeszcze większą - religijną. Do Wielkiego Czwartku relikwiarze zostaną odświeżone, gdy Łomżę i Katedrę odwiedzi około 500 księży diecezjalnych na wspólnie sprawowaną Eucharystię, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Posprzątać i odkurzyć trzeba będzie także i cały „podziemny kościółek”, przy którego wejściu zobaczymy trumnę ze szczątkami pierwszego proboszcza i budowniczego Katedry, zmarłego w 1549 r. ks. Jana Wojsławskiego.

Szklane drzwi do wieczności
Do krypty pod prezbiterium prowadzą szklane drzwi z napisem „W krainie życia – będę widział Boga”. Ta aklamacja pogrzebowa przypomina o ziemskiej doczesności, która prowadzi przez liczne pokolenia do niebiańskiej wieczności.
Przypomnijmy: w roku 2005. okazało się, że teren pod prezbiterium Katedry kryje 10 krypt grobowych, które po zbadaniu i udokumentowaniu przez archeologów rozebrano. Na miejscu rozrzuconych w ziemi niewielkich krypt powstał „podziemny kościółek”, którego ściany i sześć filarów są z czerwonej cegły, a łukowate stropy z pomalowanego na biało betonu. Worki z kostnymi szczątkami pochowanych przed wiekami ok. 120 osób, wróciły tu na powrót...

To artykuł, który opublikowaliśmy na 4lomza.pl 30 marca 2012 r.
Tekst: Mirosław R. Derewońko 
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Biskup Senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Józef Stefanek TChr. zmarł 17 stycznia 2020 r. o godz. 17.30 w szpitalu w Lublinie. Miał 84 lat. Zmarł w 61. roku kapłaństwa, i w 40. roku biskupstwa. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:     
1) Dnia 20 stycznia br. (poniedziałek) wystawienie trumny z ciałem w kaplicy w Domu Wspólnoty Kapłańskiej od godz. 17.00. O godz. 18.00 Msza św. żałobna w intencji śp. Zmarłego Biskupa dla mieszkańców Domu.
2) Dnia 21 stycznia br. (wtorek) wystawienie trumny z ciałem w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny) od godz. 16.00. O godz. 18.00 Msza św. żałobna w intencji śp. Zmarłego Biskupa w kościele seminaryjnym.
3) Dnia 22 stycznia br. (środa) wystawienie trumny z ciałem w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny) od godz. 15.00. O godzinie 17.00 eksporta ciała do katedry łomżyńskiej, gdzie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna. Po Mszy św. do godziny 21.00 modlitewne czuwanie Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Łomżyńskiej.
4) Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 stycznia br. (czwartek). O godzinie 9.00 wystawienie ciała w katedrze łomżyńskiej. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę