Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Małe osiedla z większymi szansami w BO 2021

- Myślę o powiększeniu kwoty 2 milionów złotych na Budżet Obywatelski w przyszłości, ale zależy to najpierw od efektów, jak zaproponowana nowa forma sprawdzi się w praktyce – mówi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, zapowiadając przedstawienie Radzie Miasta zmian w regulaminie BO 2021. Propozycja wprowadza nową kategorię zadań – osiedlowych, ażeby każde z 15 osiedli w mieście miało do dyspozycji w BO 2021 swoje 50 tys. zł brutto na inwestycje i zadania społeczne. Suma na uroczystość osiedlową czy piknik sąsiedzki nie będzie mogła przekroczyć 10 tys. zł brutto.

Prezydent na spotkaniu z dziennikarzami w Domku Pastora przypomniał, że w czasie 7 edycji BO od roku 2014 r. na realizację 67 zadań z budżetu Łomży przeznaczono około 10 milionów zł.  Nie zawsze były to 2 mln zł na inicjatywy zgłoszone i przegłosowane przez mieszkańców: początkowo kwota wynosiła zaledwie 300 tys. zł. Tłumaczył, że proponując zmiany w regulaminie BO chciałby „zmobilizować społeczeństwo do zgłaszania większej liczby zadań”. - Potrzeba nowego impulsu, żeby Budżet Obywatelski był bardziej wydajny i efektywny – uzasadnił motywy zgłoszenia zmian, zgodnie z ustaleniami, do jakich doszedł Zespół Koordynujący BO z przedstawicielami rad osiedli.

Kraska wreszcie będzie doceniona
Budżet obywatelski Łomży w propozycji prezydenckiej na 2021 rok ma więc 4 kategorie zadań, do których zostały przydzielone adekwatnie fundusze, co przedstawił wiceprezydent Andrzej Garlicki, przewodniczący ZK BO. Na zadania ogólnomiejskie przeznaczona zostanie kwota pół miliona zł brutto. Zadania strefowe na terenach: Łomżycy, Osiedla Południe i Centrum otrzymałyby 750 tys. zł brutto – po 250 tys. zł brutto dla każdej ze stref. W każdym z 15 osiedli, na jakie podzielony jest obszar Łomży, byłoby do wydania po 50 tys. zł brutto. To najistotniejsza zmiana wprowadzana do BO w bieżącym roku, ale z myślą o przyszłym: aby mieszkańcy mniejszych osiedli mieli faktyczny wpływ na sposób wydatkowania pieniędzy z BO, ponieważ do tej pory przegrywali w głosowaniu z inicjatywami realizowanymi w rejonach Łomży z większymi skupiskami ludności, np. w blokach.
Fundusze BO 2021 na miasto, strefy i osiedla mają łącznie 2 miliony zł. Tradycyjnie, Młodzieżowy Budżet Obywatelski będzie mieć do dyspozycji 100 000 zł, a wprowadzono limit kwoty na zadanie społeczne. Turniej, gra miejska, koncert czy płyta: nie może kosztować więcej niż 10 tys. zł brutto.

W sumie z 67 zadań BO zrealizowano 53
- Chciałbym, by Budżet Obywatelski Łomży był jeszcze bardziej obywatelski – wyjaśnia prezydent. - Zależy mi, żeby zmobilizować społeczeństwo do zgłaszania większej liczby różnorodnych zadań. Mieszkańcy Łomży nadal będą głosować na jedno zadanie w każdej z kategorii. Nowinkę stanowi możliwość łączenia zadań w nowej kategorii osiedlowej: inicjatorzy pomysłów będą mogli łączyć się w taki sposób, aby nowoczesny chodnik z kolorowych pasków nie urwał się na granicy osiedla. Inicjatywy „transgraniczne” będą wymagać pisemnej zgody z Rad Osiedli, których przedstawiciele wzmocnią Zespół Koordynujący BO - zostanie przemianowany na Radę Budżetu Obywatelskiego.  
Wiceprezydent Garlicki wyjaśniał, dlaczego wprowadzono do regulaminu zapis o przeniesieniu na kolejny rok jakiegoś zadania. Związane to jest z pracochłonnymi pracami projektowymi, szukaniem wykonawcy, procedurami przetargów, terminami wykonania robót, nierzadko zależnych od pogody. Z 2 mln zł na BO 2019 zrealizowano dotychczas 5 zadań, natomiast 5 jest aktualnie realizowanych. Oprócz nich, w roku 2020 realizowanych będzie 9 zadań, które wygrały w głosowaniu na BO 2019.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę