Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Zapchane parkingi

Główne zdjęcie
Ul. Giełczyńska (archiwum)

W ubiegłym roku tylko w Urzędzie Miejskim w Łomży zarejestrowano 5723 pojazdy. Co prawda w tym samym czasie, z powodu zbycia ubyło ich 2810, a kolejnych 626 pojazdów wyrejestrowano z racji demontaż, kradzież lub sprzedaż za granicę, ale i tak aut jest dużo więcej niż było kiedykolwiek. Ich liczba samochodów rośnie z roku na rok... Z danych ratusza wynika, że w Łomży zarejestrowanych jest już blisko 44 tysiące pojazdów.

Pl. Niepodległości (archiwum)
Pl. Niepodległości (archiwum)

Patrząc na spadającą z roku na rok liczbę mieszkańców Łomży należałoby oceniać, że miasto przeżywa kryzys. Na początku XXI wieku było nas ponad 65 tysięcy, ale w 2020 roku wchodziliśmy z liczbą poniżej 59 tysięcy łomżan zameldowanych na stałe. Ubytek 10% populacji jest dobrze widocznych np. w szkołach podstawowych. 
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja jeśli poparzymy na liczbę samochodów jeżdżących po ulicach miasta, czy parkujących na osiedlach blokowisk. Samochodów w mieście szybko przybywa i widać to także w Urzędzie Miejskim. Na koniec 2007 roku w rejestrach łomżyńskiego ratusza widniało ponad 25 tys. samochodów. Cztery lata później było ich blisko 30 tys., a teraz ich o niemal połowę więcej.
- W Łomży mamy obecnie aktywnie zarejestrowanych 43 759 pojazdów, z czego w ubiegłym roku zarejestrowano 5723 pojazdy – przekazywał Łukasz Czech z ratusza.
Nie oznacza to, w ostatnim roku że liczba aut wzrosła nam o blisko 6 tysięcy, bo w tym czasie w związku ze sprzedażą lub złomowaniem wyrejestrowano prawie 2 i pół tysiąca pojazdów, to jednak liczba zarejestrowanych pojazdów wzrosła o ponad 2200. 

W publikacjach często pojawia się wskaźnik motoryzacji, czyli liczba samochodów na tysiąc mieszkańców. Wyliczając go dla zameldowanych mieszkańców Łomży wychodzi on na poziomie 742. Bawiąc się dalej statystyką i odrzucając dzieci, które za kierownicę nie powinny wsiadać, dziś własny pojazd ma chyba każdy dorosły mieszkaniec Łomży. 
To w pewien sposób może tłumaczyć, że znalezienie wieczorem wolnego miejsca na parkingu przed blokami, poczytywane jest jako łut szczęścia. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę