Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Modernizacja Starego Rynku droższa niż oczekiwano

Główne zdjęcie
Planowane rozmieszczenie fontanny, pomnika Księcia Janusza i szklanej podłogi ukazującej historyczne fundamenty starego ratusza

Od prawie 6 milionów do niemal 8 milionów złotych wynoszą oferty firm zainteresowanych zlecaniem im prac na przebudowę czerwonego placu Starego Rynku w Łomży. Inwestycję miasto chce przeprowadzić dzięki pozyskanej unijnej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Oczekiwano, że uda się znaleźć wykonawcę, który wykona prace za mniej niż 5,3 mln zł, ale najtańsza ze złożonych ofert przekracza 5,9 mln zł, a pozostałe są znacząco droższe.

Projekt zagospodarowania na nowo placu Starego Rynku w Łomży
Projekt zagospodarowania na nowo placu Starego Rynku w Łomży

O przebudowie Starego Rynku mówi się od wielu lat. 11 lat temu pracownia architektoniczna Atelier ZETTA Zenona Zabagło z Białegostoku otrzymała od władz miasta pierwsze zlecenie na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, wraz z niezbędnymi dokumentami w zakresie przebudowy i rewitalizacji Starego Rynku w Łomży. Formalnie inwestycja jest cały czas realizowana od roku 2012 z... dłuższymi. W jej ramach przebudowano uliczki okalające „plac czerwony” Starego Rynku, i kończona jest przebudowa starej hali targowej.  W tym roku prace miałby rozpoczęły się także na „płycie głównej”. W grudniu w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku pozytywnie oceniono przedłożony przez władze Łomży „Projekt Kultura - kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży”. Unijne dofinansowanie ma wynieść prawie 5,4 mln zł. Na prace związane z przebudową płyty głównej chciano wydać 5,3 mln zł. Taką sumę podano dziś, przed otwarciem kopert z ofertami zainteresowanych zleceniem firm. Ofert wpłynęło pięć. Najniższa jest od firmy z okolic Świdnicy w województwie dolnośląskim i opiewa na ponad 5,9 mln zł. Pozostałe oferty są znacząco wyższe. Przebudowująca halę targową na Hale Kultury  firma MK-BUD z Białegostoku prace wyceniała na 6 mln 999 tys. 221 zł, a pochodząca z Piątnicy firma JL na 7 mln 887 tys. 161 zł  i to też nie była najwyższa cena ze złożonych ofert. 
Na razie nie wiadomo czy władze miasta zdecydują się na zwiększenie środków przeznaczanych na inwestycje, czy też przetarg zostanie unieważniony.  

Przebudowa Starego Rynku będzie polegała na wymianie nawierzchni placu rynku z brudno-czerwonej betonowej kostki na szary granit (kostkę i płyty). Poza tym w południowo-zachodniej części rynku ma postać fontanna „jako formy wodnej ze słupami wody i kaskadami”, a w północno-wschodniej części placu odsłonięte mają być ślady po fundamentach dawnego ratusza np. jako podświetlone pasy ze zmatowionego szkła. W tej części miałby stanąć także postument pod przyszły pomnik księcia Janusza I, który w 1418 roku nadał Łomży prawa miejskie.  Plan przebudowy nie zakłada tu nasadzeń drzew, krzewów, czy kwiatów. 

Władze miasta podają, że głównym celem przebudowy Starego Rynku jest zmiana jego przeznaczenia z funkcji usługowej na funkcję kulturową, społeczną z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę