Co to jest pożyczka pozabankowa?
Nawet jeśli zazwyczaj domowy budżet w zupełności wystarcza nam na pokrycie bieżących potrzeb, zawsze może zdarzyć się nieprzewidziany wydatek. Może to być naprawa samochodu czy też konieczny remont mieszkania. W przypadku, kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest kredyt w banku, jednak niełatwo go uzyskać. Alternatywą może być pożyczka pozabankowa.
Jak działa pożyczka pozabankowa?
Pożyczka bankowa to, jak sama nazwa wskazuje, pożyczka udzielana nie przez bank, a instytucję, która działa w sektorze finansowym. Mowa tutaj zarówno o firmach pożyczkowych i parabankach, jak i o prywatnych inwestorach, którzy również mogą wspomóc finansowo. Takich podmiotów w Polsce nie brakuje, dlatego bardzo łatwo znaleźć ofertę, która nas interesuje i odpowiada naszym potrzebom.
Najczęściej pożyczki pozabankowe są udzielane na znacznie niższe kwoty niż tradycyjne kredyty w banku. Do najpopularniejszych należą tzw. chwilówki, czyli pożyczki krótkoterminowe, których kwota nie przekracza 5000 zł. Najczęściej mamy 30 dni na zwrot długu, choć ten termin może być jeszcze krótszy. Alternatywą są pożyczki ratalne, gdzie suma pożyczonych pieniędzy przekracza wspomniane 5000 zł, w związku z czym musi być rozłożona na raty (w przypadku chwilówek zwracamy całą kwotę w wyznaczonym terminie).
Procedura przyznawania pożyczki pozabankowej jest z reguły bardzo prosta, co stanowi zdecydowanie jej największą zaletę. Formalności są ograniczone do minimum, w przeciwieństwie do kredytu w banku, gdzie samo oczekiwanie na decyzję może trwać tygodniami. Tutaj wystarczy złożenie wniosku i zazwyczaj dostarczenie kopii dowodu osobistego. Pożyczka pozabankowa jest także możliwa online – w zaledwie kilkanaście minut od jej przyznania pieniądze trafią już na nasze konto.
Kto może otrzymać taką pożyczkę?
Pożyczki pozabankowe są bardzo popularne m.in. ze względu na szeroką dostępność. Jak wiadomo, w przypadku kredytu udzielanego przez bank, musi zostać sprawdzona zarówno nasza zdolność kredytowa, jak i historia kredytowa. To sprawia, że jeśli w przeszłości mieliśmy problemy z terminową spłatą długu, bank może nie zechcieć udzielić nam kolejnego wsparcia finansowego.
Z pożyczek pozabankowych mogą korzystać nawet osoby zadłużone, które nie przeszły pozytywnej weryfikacji w wybranym banku. Zdarzają się oferty, gdzie jedynym dokumentem niezbędnym do przyznania pożyczki jest dowód osobisty. Możemy zostać poproszeni o zaświadczenie o dochodach, jednak zazwyczaj obywa się bez takich formalności, jak chociażby raport BIK.
Nie oznacza to, że decyzja o wzięcie takiej pożyczki powinna być szybka i przez to pochopna. Pamiętajmy, że każdą firmę pożyczkową warto dokładnie sprawdzić, zanim zaczniemy starać się o pieniądze. Trzeba się też zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy zastrzyku gotówki i czy jesteśmy w stanie zwrócić otrzymaną sumę w wyznaczonym terminie.
Gdzie zapytać o pożyczkę pozabankową?
Jak już zostało wspomniane, na rynku nie brakuje parabanków i firm pożyczkowych, które mogą zaproponować nam korzystną ofertę. Żeby jednak wybrać najlepsze rozwiązanie, dobrze skorzystać z pomocy sprawdzonych źródeł. Szczególnie przydatne mogą okazać się internetowe porównywarki pożyczek, takie jak https://www.finbino.com/pl/, gdzie możemy przejrzeć dostępne możliwości i znaleźć wiarygodne informacje na ich temat.
tekst płatny