Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
4lomza.pl 1.jpg

Materace pianowe - poznaj zalety i wady płynące z wyboru tego typu materaców

Ten, kto przy wyborze materaca na łóżko zdecyduje się na model piankowy, nabędzie produkt posiadający wiele zalet i tylko nieliczne wady. Współczesna technologia produkcji pianek doprowadziła do tego, że materace z nich wykonane spełniają wysokie wymagania, zapewniają komfort snu i regenerację kręgosłupa przed kolejnym ciężkim dniem.

Rodzaje materacy piankowych

Nowoczesny materac piankowy produkowany jest nie z jednej, lecz z wielu warstw. Ich rodzaj i zestawienie decydują o jego właściwościach. To, w jaki sposób materac piankowy podpiera ciało leżącego człowieka, zależy m.in. od rodzaju pianki dominującej.

Zdecydowanie nie warto wybierać materacy najtańszych. Surowce wykorzystane do ich produkcji są niskiej jakości. Takie materace, nawet jeżeli początkowo wydają się wygodne, po niezbyt długim czasie ulegną deformacji i przestaną spełniać swoją funkcję. Zakup materaca to inwestycja na lata, pieniądze wydane nie tylko na komfort, ale i na zdrowie, nie należy więc kierować się przede wszystkim ceną.

Wyższej jakości materace mogą być wytwarzane np. z pianki wysokoelastycznej, a więc niezwykle sprężystej, która po zwolnieniu nacisku wraca niemal natychmiast do pozycji pierwotnej.

4lomza.pl 2.jpg

Kto preferuje surowce naturalne, powinien zdecydować się na materac z pianki lateksowej, uzyskiwanej z przetworzenia roślin kauczukodajnych. Takie materace są wygodne, sprzyjają higienie i świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Trzecia możliwość to pianka termoelastyczna, reagująca na ciepłotę ciała i dopasowująca się do niego właśnie pod wpływem temperatury. Jest ona mniej sprężysta i reaguje nieco wolniej, ale lepiej adaptuje się do konkretnych pozycji ciała.

Kupując materace piankowe, warto stawiać na najlepszych producentów. Jednym z nich jest znana na całym świecie szwedzka marka Hilding. Jej materace to kwintesencja skandynawskiego podejścia do mebli i wyposażenia wnętrz: innowacyjność, komfort plus wieloletnie użytkowanie, poparte 15-letnią gwarancją producenta. Obejmuje ona także odkształcenia.

Kolejne zalety materacy piankowych

Walor czysto praktyczny: materac piankowy jest zawsze lżejszy od materaca sprężynowego tej samej grubości. To ważne zwłaszcza dla osób starszych, samotnych lub mających problemy z kręgosłupem, tym bardziej że większość materacy użytkuje się obustronnie. Co pewien czas, np. co 6 miesięcy, należy taki materac obrócić dołem do góry i o 180 stopni w poziomie. Zapobiega to powstawaniu trwałych odkształceń. Niektóre dwustronne materace piankowe są zresztą wykonane tak, że skrajne warstwy różnią się od siebie, toteż jeden materac daje dwie różne wersje komfortu w zależności od tego, która strona jest na górze.

Materace piankowe nadają się znakomicie na stelaże z podnoszonym zagłówkiem: kto nie lubi spać „na płasko”, temu teki materac idealnie się ułoży. Wyjątek: materace z warstwą pianki kokosowej, która może w takiej konstelacji popękać.

Pianki są wreszcie doskonałe dla alergików, ponieważ nie gromadzą kurzu będącego pożywką dla roztoczy.

Czy materace piankowe mają wady?

W zasadzie nie, ale trzeba pamiętać o właściwym doborze twardości. Osobom ważącym od 100 kg w górę eksperci zalecają raczej twarde materace sprężynowe. Pianka, jeśli ją nadmiernie obciążać, będzie się zapadała, a z czasem ulegnie odkształceniu. Materace piankowe służą najlepiej osobom o niskiej lub średniej masie ciała, w tym także dzieciom. O różnicach między materacami sprężynowymi a piankowymi można przeczytać więcej w tekście „Materace piankowe czy sprężynowe – poznaj różnice i podobieństwa między nimi”.

Dla niektórych wadą jest też cena, która zwłaszcza w wypadku wyrobów z górnej półki rzeczywiście nie jest niska. Jeśli jednak uwzględnić, jak ważny dla człowieka jest zdrowy sen i jak długo może posłużyć materac wysokiej jakości, warto sięgnąć nieco głębiej do portfela.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę