Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Bywało lepiej...

Główne zdjęcie
Wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi na osiedlu Jantar (źródło: www.smogcontrol.eu)

„Bywało lepiej. Staraj się ograniczać czas na zewnątrz!” - to komunikaty wyświetlane przez wszystkie stacje kontroli jakości powietrza w Łomży w czwartkowy poranek o godzinie 8.30. Mimo, że jest lekki mróz niespełna -2 st. Celsjusza i dzień zapowiada się ładnie, powietrze nad miastem jest średniej jakości, głównie za sprawą dużej ilości pyłów zawieszonych PM2,5.

Mapa prezentująca jakość powietrza w Łomży w czwartek 2 stycznia 2020 roku o godzinie 8.30 (źródło: www.smogcontrol.eu)
Mapa prezentująca jakość powietrza w Łomży w czwartek 2 stycznia 2020 roku o godzinie 8.30 (źródło: www.smogcontrol.eu)

PM2,5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:

  • nasilenie astmy
  • osłabienie czynności płuc
  • nowotwory płuc, gardła i krtani
  • zaburzenia rytmu serca
  • zapalenie naczyń krwionośnych
  • miażdżycę
  • niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
  • nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

Pył zawieszony PM2,5 posiada odpowiednie normy, po których przekroczeniu ogłaszany jest alarm. W związku z tym wielu osobom wydaje się, że zwykłe powietrze jest od niego wolne, jednak to nieprawda. Warto dodać – dla jasności – że WHO ustaliło normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny. W Polsce dobowej normy nie ma, a roczna to 25 µg/m3.
W Łomży od kilku lat rokrocznie przekraczany jest ten wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2,5. W okresie od 1 lutego 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku w Łomży oficjalnie zmierzone przez Wojewódzką Inspekcje Ochrony Środowiska stężenie pyłami PM2,5 wyniosło 28,5 µg/m3. To oznacza, że krajowa norma została przekroczona o 14%, a ta WHO o blisko 200%. 

Dane pomiarowe dotyczące jakości powietrza w Łomży prezentowane są na mapie www.smogcontrol.eu 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę