Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Cena śmieci spadnie na kawałek 2020 roku

Po czterech miesiącach ponoszenia absurdalnie wysokich opłat za śmieci mieszkańcy Łomży będą mogli trochę odetchnąć. Od 1 stycznia 2020 roku ceny śmieci w mieście spadną. Tak stanowi uchwała Rady Miejskiej przyjęta w wakacje. Niższy cennik będzie obowiązywał przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy, po czym, w Łomży ma zostać wprowadzona „nowa polityka śmieciowa”. Prace nad nią od kilku miesięcy, prowadzi powołany przez prezydenta specjalny zespół, ale wszystko jest tajemnicą.

Od 1 stycznia 2020 roku mieszkańcy łomżyńskich blokowisk za śmieci niesegregowane będą płacić po 60 zł miesięcznie, czyli o 3 zł mniej niż przez ostatnie 4 miesiące, ale jednocześnie o 25 zł więcej niż przed rokiem.
W przypadku śmieci segregowanych gospodarstwa jednoosobowe zapłacą 20 zł miesięcznie. To spadek aż o 9 złotych w stosunku do ostatnich rachunków gdy opłata ta wynosiła 29 zł, ale o 5 zł więcej niż było do września 2019 roku.  
Wszystkie inne gospodarstwa w blokach, bez względu na liczbę mieszkańców, teraz będą płacić po 30 zł miesięcznie, czyli o 8 zł mniej niż ostatnio. 

W podobnym stopniu spadają ceny opłat za śmieci w domkach jednorodzinnych. Opłata miesięczna za odpady niesegregowane od 1 stycznia 2020 roku wynosić będzie 100 zł, czyli o 3 zł mniej niż w ciągu ostatnich 4 miesięcy.
Opłaty za odpady segregowane w gospodarstwach jednoosobowych będą wynosić w domkach po 30 zł, a we wszystkich większych po 51 zł miesięcznie. W przypadku samotnych mieszkańców domków opłata spada o 10 zł, a tych w rodzinach o 9 zł miesięcznie.

Te stawki opłat będą obowiązywać w Łomży tylko przez kilka najbliższych miesięcy. Władze miasta zobowiązane są do wprowadzenia nowej polityki śmieciowej. Ustawa wymusza, aby to nastąpiło przed sierpniem 2020 roku. W połowie października prezydent Mariusz Chrzanowski powołał specjalny zespół śmieciowy, którego zadaniem jest przeanalizowanie obowiązującej uchwały dotyczącej metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości określonych stawek opłat za odbierane od mieszkańców Łomży odpady komunalne.
Póki co zespół obraduje w tajemnicy. Prezydent, który powołał członków zespołu także z grona radnych miejskich, nie zgodził się nawet na protokołowanie jego obrad. Członkowie zostali zobowiązani zaś do zachowania w poufności przedstawianych im wyliczeń dotyczących nowych opłat za śmieci. Nawet oni nie wiedzą, kiedy projekt będzie przedstawiony Radzie Miejskiej do uchwalenia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę