Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Taki będzie budżet województwa na 2020 rok

Rekordowe środki m.in. na inwestycje, kulturę czy promocję przewiduje uchwalony przez Sejmik Województwa Podlaskiego budżet na rok 2020. - Budżet jest ostrożny, stabilny i prorozwojowy. To nic nadzwyczajnego, że angażujemy swoje środki, zwłaszcza że kończy się perspektywa unijna - podkreślał marszałek Artur Kosicki.

W przyszłorocznym budżecie przeznaczone zostanie rekordowe prawie 40 mln zł na remonty dróg wojewódzkich. Jest to wzrost o 31 mln, czyli o 344% w porównaniu z rokiem 2019. Planowane wydatki na inwestycje własne realizowane przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich to ponad 151 mln zł - to także największe w historii województwa środki przeznaczone na ten cel.  Ochotnicze Straże Pożarne również otrzymają wsparcie w wysokości 2,2 mln zł - ta kwota wzrosła o 200 tys. porównując do poprzedniego budżetu.

13 konkursów o wartości 152 mln zł
Zarząd Województwa Podlaskiego zaplanował na przyszły rok dofinansowania o łącznej wartości 152 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.  Fundusze Europejskie przeznaczone zostaną m.in. na wsparcie przedsiębiorców - 29 mln zł, zwiększanie aktywności zawodowej - 31 mln zł, strategie niskoemisyjne - 32 mln zł.
- Już w tym momencie wykonaliśmy nasze cele na rok 2020. Jesteśmy o rok do przodu, jeżeli chodzi o zasady postawione przez Komisję Europejską. To pokazuje jak ciężką pracę wykonują departamenty rozwoju regionalnego oraz innowacyjności i przedsiębiorczości - zaznaczył marszałek Artur Kosicki.

Kultura i promocja kluczowe dla rozwoju województwa
Wszystkie jednostki kultury podlegające samorządowi województwa otrzymały większe wsparcie niż w latach ubiegłych. Bardzo istotną kwestią będzie niedawno podpisana umowa z Ministerstwem  Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która gwarantuje Muzeum Podlaskiemu 1 mln zł rocznie, co w połączeniu z 8 mln z budżetu daje 9 mln zł na działalność. Rozpocznie się także modernizacja Teatru Dramatycznego w Białymstoku. W 2020 roku na ten cel przeznaczono 4 mln zł, ale w następnych latach środki będą sukcesywnie zwiększane.
Największym beneficjentem jest Opera i Filharmonia Podlaska, której budżet opiewać będzie na 17,5 mln zł (o 1,5 mln zł więcej niż w 2019 roku).
W przyszłorocznym planie finansowym dużą rolę odgrywać będzie również promocja naszego regionu. Zorganizowane zostaną dwa duże wydarzenia promujące Podlaskie – światowa wystawa Expo 2020 w Dubaju i kolejna edycja bardzo dobrze przyjętego przez mieszkańców oraz turystów i cieszącego się ogromną oglądalnością koncertu Disco pod Gwiazdami.
Kontynuowana będzie współpraca z  klubami oraz zawodnikami sportowymi. Województwo Podlaskie nadal wspierać będzie m.in. Ślepsk Malow Suwałki, pięściarza Kamila Szeremetę czy Piotra Marchela.

Ochrona zdrowia i więcej środków na edukację
W 2020 roku na inwestycje w ochronie zdrowia będzie przeznaczonych 19 mln zł z budżetu województwa, a 20 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych w ramach RPO. Inwestycje będą też wspierane z programów transgranicznych. Kontynuowana będzie realizacja Brest Cancer Unit, czyli Centrum diagnostyki i leczenia nowotworów u kobiet. Takie ośrodki mają jedynie Dolnośląskie, Wielkopolskie i Zachodniopomorskie. W 2020 roku zakończone zostaną kluczowe inwestycje, w tym m.in. modernizacja budynku neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku czy utworzenie centralnej pracowni leków cytostatycznych wraz z przebudową i adaptacją apteki szpitalnej oraz centralnej sterylizatorni w Białostockim Centrum Onkologii. Ponadto, BCO będzie realizować pilotaż onkologiczny.
Zwiększone zostaną także wydatki na edukację - 26,4 mln zł (wzrost o 1,7 mln zł (7%) w porównaniu z rokiem 2019).

Geodezja, rolnictwo i społeczeństwo
Na remont budynku UMWP przy ul. Kilińskiego 16 w Białymstoku przeznaczonych zostanie 6,4 mln zł w budżecie na 2020 rok. - Jest to budynek zabytkowy. Lada moment podpiszemy umowę z wykonawcą tej inwestycji - podkreśliła Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
Zarząd Województwa Podlaskiego przy współpracy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim otrzyma dotację  z budżetu państwa w kwocie 2,1 mln zł, która w 2020 r. będzie przeznaczona na realizację „Założeń do projektów scalenia gruntów”.
Zrealizowane zostaną nowe zadania, które nie były wspierane w poprzednich kadencjach zarządu:
- 500 tys. zł na rozwój Kół Gospodyń Wiejskich
- 100 tys. zł na rozwój pszczelarstwa
- 500 tys. zł na dziedzictwo narodowe – m.in. stałą współpracę z grupami rekonstrukcyjnym
W przyszłorocznym budżecie zaplanowano także więcej środków na: Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – 600 tys. zł (wzrost o 100 000 zł (16%) w porównaniu z rokiem 2019) i Zakład Aktywności Zawodowej (wsparcie osób z niepełnosprawnością) – ponad 1 mln zł (wzrost o 391 743 zł (39,03%) w porównaniu z rokiem 2019)
Pojawi się też Wojewódzki Budżet Obywatelski. Na ten cel przekazane zostanie 1 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę