Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Na fajerwerki

Przedświąteczne stoiska z choinkami zastąpiły już stragany z fajerwerkami. Ich używanie w miejscach publicznych dozwolone jest tylko 31 grudnia oraz 1 stycznia. W tę jedną noc sylwestrową na całym świecie odpalanych jest znacznie więcej fajerwerków niż przez cały rok, dlatego ten okres to swoiste żniwa dla ich producentów i sprzedawców. Policjanci przestrzegają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają przepisy kodeksu wykroczeń. Przedwczesne próby pirotechniczne czy odpalanie pozostałych po sylwestrowej zabawie resztek fajerwerków są niedozwolone i podlegają karze. 
Policjanci przypominają także, że sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
- Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków - zalecają radząc, aby przed zakupem materiałów pirotechnicznych sprawdzić, czy:

  • obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
  • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
  • podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi;
  • wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
  • petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
  • dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy, ale korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Wyrobów pirotechnicznych nie wolno używać w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
- Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia – podkreślają policjanci przypominając, że wyrobów pirotechnicznych nie powinny odpalać dzieci, zwłaszcza gdy nadzoru nad nimi nie mają osoby dorosłe, ani osoby będące pod wpływem alkoholu. 

Funkcjonariusze przypominają także, że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy, dlatego warto wcześniej zadbać o nie i w miarę możliwości zabezpieczyć, aby nie były narażone na odgłosy wybuchów, a przede wszystkim, aby wystraszone strzałami nie uciekły i nie stanowiły zagrożenia dla ludzi świętujących nadejście nowego roku. 

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę