Laser ablacyjny czy nieablacyjny – jaki zabieg lepiej odmłodzi naszą skórę?
Laseroterapia to jedna z najważniejszych dziedzin medycyny estetycznej, dająca ogromne możliwości w zakresie usuwania wszelkich defektów skórnych oraz odmładzania. Na rynku dostępnych jest wiele laserów, a od odpowiedniego dopasowania typu lasera do potrzeb skóry zależy efekt końcowy zabiegu. O tym, jakie lasery są najczęściej stosowane i czym kierować się podczas wyboru lasera, porozmawiam z ekspertem z branży beauty Anną Zienkiewicz kosmetologiem w Klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.
- Trudno znaleźć profesjonalny gabinet medycyny estetycznej, który nie miałby w swojej ofercie zabiegów z wykorzystaniem lasera. Z czego wynika tak ogromna popularność zabiegów laserowych?
Lasery zrewolucjonizowały oblicze całej medycyny – i nie inaczej jest z medycyną estetyczną. Tym, co wyróżnia zabiegi laserowe jest wysoka skuteczność zabiegów, bezpieczeństwo ich stosowania, a także możliwość różnorodnego wykorzystania laserów. Lasery są stale unowocześniane, a stosowane w nich rozwiązania umożliwiają m. in. redukowanie bolesności towarzyszącej zabiegowi, dopasowania parametrów pracy lasera do indywidualnych predyspozycji skóry czy skrócenia czasu trwania zabiegu. Obecnie lasery umożliwiają skuteczną depilację laserową, redukcję takich defektów skórnych jak zmarszczki, przebarwienia, pękające naczynka czy blizny, ujędrnianie skóry czy usuwanie niechcianych tatuaży.
- Bardzo często usłyszeć można terminy: laser frakcyjny, laser ablacyjny. Co kryje się pod tymi pojęciami?
Laser frakcyjny https://neonia.com.pl/laseroterapia/laser-frakcyjny-resurfacing/ to taki, który nie oddziałuje na całą powierzchnię skóry, a oddziałuje na nią punktowo. Lasery frakcyjne dzielą się na lasery ablacyjne i nieablacyjne. Istotą działania lasera ablacyjnego jest wywołanie kontrolowanej reakcji fototermicznej w skórze. Wiązka lasera pochłaniana jest przez wodę występującą w skórze i prowadzi do jej odparowania. Towarzyszy temu powstawanie mikrouszkodzeń skóry, przypominających kratery. Są to zmiany punktowe, otoczone zdrową tkanką, które obejmują zarówno naskórek, jak i głębsze warstwy skóry. Jej obecność odpowiada za intensywne procesy regeneracji, które zachodzą pod wpływem powstałych mikrouszkodzeń. Dzięki temu możliwe jest zaawansowane pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i remodeling skóry, co przekłada się na efektywne odmładzanie skóry twarzy i ciała. Z kolei laser nieablacyjny działa w głębszych warstwach skóry, nie uszkadzając naskórka. Oznacza to, że laser ten nie pozostawia żadnych śladów na powierzchni skóry.
- Jaki laser jest zatem lepiej stosować – ablacyjny czy nieablacyjny?
Biorąc pod uwagę skuteczność zabiegu – laser ablacyjny nie ma sobie równych. Zastosowanie tego typu lasera prowadzi do uzyskania spektakularnych efektów, należy jednak pamiętać, że na efekt trzeba poczekać. Najpierw przez kilka dni skóra goi się, pojawia się zaczerwienienie, strupki oraz złuszczanie skóry. Po powierzchniowym wygojeniu się skóry, w jej głębszych warstwach zachodzą intensywne procesy regeneracji i remodelingu. Jeśli pacjent oczekuje naprawdę zauważalnych efektów zabiegu, jego skóra wymaga biorewitalizacji, zredukowania oznak starzenia się skóry czy rozmaitych defektów skórnych – wówczas najlepiej jest zdecydować się na laser ablacyjny. Należy jednak liczyć się z koniecznością kilkudniowej rekonwalescencji. Z kolei osoby, które nie mogą pozwolić sobie na nieco dłuższe gojenie się skóry po zabiegu, mogą zdecydować się na laser nieablacyjny. Dzięki niemu możliwe jest wygładzenie zmarszczek i bruzd, fotoodmładzanie skóry oraz usuwanie blizn https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-blizn/. Należy jednak liczyć się z koniecznością wykonania większej liczby zabiegów.
- Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem lasera?
Każda terapia z wykorzystaniem lasera powinna być poprzedzona konsultacją lekarską, która ma na celu określenie oczekiwań pacjenta wobec zabiegu, a także wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Najważniejsze z nich to infekcje skórne, łuszczyca i bielactwo, stosowanie preparatów światłouczulających, nowotwory, cukrzyca, padaczka, zaburzenia krzepliwości krwi czy skłonność do powstawania bliznowców. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu – można przystąpić do procedury. Głowica lasera przykładana jest do określonego obszaru skóry, a laser generuje impulsy światła o określonej długości. Zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Po zabiegu należy delikatnie pielęgnować skórę, unikać ekspozycji na słońce.
- Ile zabiegów laserem jest potrzebnych? I jak długo utrzymuje się efekt?
Laser ablacyjny jest skuteczniejszy niż nieablacyjny – wystarczy zatem wykonać mniej zabiegów. Najczęściej dla uzyskania zadowalającego efektu wystarczy powtórzyć zabieg 2 do 4 razy. Przyjęło się uważać, że jeden zabieg laserem ablacyjnym odpowiada skutecznością czterem czy pięciu zabiegom wykonanym laserem nieablacyjnym. Tych drugich należy zatem wykonać co najmniej kilkanaście.
- Jakie mogą być efekty zabiegów laserowych wykonywanych na twarzy i ciele?
Zabiegi laserowe zapewniają m. in. ujędrnienie skóry i zwiększenie jej gęstości. Przekłada się to na odmłodzenie i wygładzenie skóry, przywrócenie odpowiedniego owalu twarzy, a także poprawę wyglądu sylwetki. Lasery umożliwiają wygładzanie zmarszczek, przebarwień, blizn potrądzikowych, pękających naczynek, sprzyjają rozjaśnieniu skóry i jej rewitalizacji. Poza usuwaniem takich defektów skórnych występujących na twarzy, laser upiększa całe ciało. Z pomocą lasera pozbędziemy się rozstępów, wiotkiej skóry, blizny po cesarce, a także blizn pooparzeniowych czy pooperacyjnych. Lasery umożliwiają także usunięcie niechcianych tatuażów https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-tatuazu/ czy pękających naczynek na skórze. Lasery wykazują zatem szerokie spektrum działania, co w połączeniu z wysoką skutecznością terapii oraz bezpieczeństwem, czyni z laserów idealne narzędzia upiększające i odmładzające.
- Skoro jesteśmy przy bezpieczeństwie terapii laserowej – jakie są możliwe skutki uboczne?
Możliwe powikłania terapii laserowej zdarzają się rzadko i najczęściej dotyczą stosowania laserów starszej generacji. Kluczem do powodzenia terapii oraz jej bezpieczeństwa jest wybiórczość działania wiązki lasera. Im mniej wybiórczy proces, tym większe ryzyko wystąpienia poparzeń skóry, powstania bliznowców czy przebarwień. Równie istotne jest wykorzystanie zaawansowanych systemów chłodzących, które redukują ewentualną bolesność mogącą towarzyszyć zabiegowi i zapobiegają poparzeniom skóry.
Więcej na temat zabiegów laserowych można przeczytać na https://neonia.com.pl/
tekst płatny