Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Czas na budowę gazociągu

Główne zdjęcie
Planowany do budowy gazociąg Polska - Litwa

- Na przełomie roku 2019/2020 nastąpi m.in. geodezyjne wytyczenie pasa wycinki w obszarze pasa montażowego inwestycji oraz wycinka drzew i krzewów – zapowiada Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. To państwowa spółka, która ma zbudować przebiegający przez region gazociąg Polska – Litwa. W tym roku spółka uzyskała już wszystkie wymagane prawem decyzje i pozwolenia administracyjne, a prace związane z układaniem rury gazociągu, o średnicy 70 centymetrów, mają się rozpocząć w połowie przyszłego roku i zostać zakończone przed końcem 2021 roku.

Gazociąg Polska – Litwa pierwotnie miał biec – tak jak Via Baltica w kierunku Warszawy, ale zmieniono plany i przebieg gazociągu. W okolicy wsi Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim, gazociąg z Litwy skręci 90 stopni na południowy wschód i poprowadzi w kierunku tłoczni Hołowczyce. W ten sposób tzw. południowy odcinek nowego gazociągu będzie przechodził w odległości kilku kilometrów od południowo-zachodnich granic administracyjnych miasta Łomża. 
Będąca inwestorem spółka Gaz-System poinformowała o uzyskaniu już wszystkich wymaganych prawem decyzji i pozwoleń administracyjnych na południowy odcinek gazociągu w tym m.in. komplet siedmiu decyzji o pozwoleniu na budowę co – jak podano w komunikacie - „dla przedmiotowej inwestycji pozwoliło zakończyć ważny etap projektowania”.
Południowy odcinek gazociągu Polska – Litwa przebiega przez 17 gmin w tym m.in. Mały Płock, Nowogród, Łomża, Śniadowo, Szumowo, Zambrów. 
- Obecnie przechodzimy do kolejnego etapu realizacji gazociągu Polska-Litwa odcinek południowy, zmierzającego do uruchomienia procesu prac budowlanych – zapowiada spółka.
Pierwszym tego etapem było wyłonienie firmy, która ma wykarczować drzewa i krzewy z pasa po którym wyznaczono przebieg gazociągu. Teraz następuje już geodezyjne wytyczanie pasa wycinki.
Ma on szerokość 28 metrów i przebiega m.in. przez podłomżyńskie wsie Chojny Młode, Czaplice i Andrzejki.
Gaz-System zapowiada, że wykonawca wycinki będzie przekazywał pisemne zawiadomienia o terminie prac do właścicieli działek, na których planowana jest wycinka. 
- Zawiadomienia będą wysyłane na dane adresowe wskazane w Ewidencji Gruntów i Budynków, w związku z tym prosimy, aby właściciele zadbali o aktualność tych danych - czytamy w komunikacie. - W następnym etapie przed przystąpieniem do wycinki, wykonawca jest zobowiązany do sporządzenia protokołu opisu stanu działki, co następnie posłuży wyłonionemu przez właściwego Wojewodę biegłemu rzeczoznawcy na późniejszych etapach określania wysokości odszkodowania, dlatego celem uniknięcia rozbieżności w tym zakresie prosimy, aby właściciele byli obecni w trakcie sporządzania protokołu. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę