Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Cenna kamienica

Przetarg na remont zabytkowych kamienic na roku Wojska Polskiego i Polowej będzie musiał odbyć się raz jeszcze. Z powodu jest zbyt wysokiej ceny, po odrzuceniu oferty najtańszej, unieważniono pierwszy przetarg na wybór wykonawcy remontu ponad stuletniego budynku, w których dziś mieści się 21 mieszkań komunalnych. Władze miasta chciały wydać na to 2,7 mln zł.

Oczekujący od wielu lat na generalny remont budynek przy ul. Woj. Polskiego 15/17, składa się z dwóch kamienic. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, a jego wystrój eklektyczny jest przedmiotem ochrony prawnej. Zbudowana ponad sto lat temu kamienica była wizytówką Łomży i „bohaterką” jednej z kart pocztowych z poczatku XX wieku.  Planowany remont ma przywrócić jej dawny blask i dostosować do wymogów współczesności. W ramach prac mają być odtworzone zdobiące budynek detale architektoniczne i balkony. Poza tym planowana jest gruntowna termomodernizacja wraz z wymianą okien i drzwi, modernizacją instalacji wewnętrznych na nawet montaż kolektorów słonecznych.
 
Inwestycja stała się możliwa dzięki środkom unijnym jakie władze miasta pozyskały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Kamienice na rogu Wojska Polskiego i Polowej znalazły się, wraz z budynkiem Przedszkola Publicznego nr 9  i budynkiem Zespół Szkół Specjalnych przy ul. M. Skłodowskiej Curie 5, w projekcie termomodernizacji. Łączna wartość trzech  inwestycji szacowana jest na blisko 8,4 mln zł, a przyznane dofinansowanie unijne ma wynieść ponad 4,5 mln zł. 
O ile wyceny firm dotyczące remontów budynków przedszkola i ZSS są zbliżone do szacunków miejskich urzędników, to w przypadku zabytkowych kamienic tylko jedna z trzech złożonych ofert była blisko 2,7 mln zł. Niestety ona został odrzucona, a tańsza z pozostałych o ponad milion złotych przekraczała miejskie szacunki. W Wigilię ogłoszono, że wobec takich różnic przetarg zostaje unieważniony. Aby wybrać wykonawcę remontu trzeba będzie ogłosic go po raz kolejny.
 
Władze miasta liczą, że kamienice na rogu Wojska Polskiego i Polowej uda się wyremontować do wiosny 2021 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę