Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Wędrujemy z pasterzami po bezdrożach Drogi Mlecznej...”

Rok temu nie napisałem 8. łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia, ponieważ zmarł mój kochany, przybrany syn Janek Pietrzak (1995 – 2018). Byłem tak bardzo przygnębiony cierpieniami 23-latka, że nie miałem ani głowy, ani serca zajmować się szukaniem pomysłu na prezent dla mieszkańców Łomży w Łomży, Polsce i świecie... Jednak czas leczy rany: wiara w Zmartwychwstanie Chrystusa przywraca ufność w Boże Narodzenie. Choć nie ma gwiazdek śniegu, wirujących w cichą noc, gdy Gwiazda Betlejemska zwiastuje radość wielką, „z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły” - spotkajmy się w rodzinie, by dzielić się dobrym słowem i miłością jak opłatkiem. Wielu po Wilii przy choince idzie na pasterkę śpiewać tradycyjne kolędy, a wielu pozna łomżyńską kolędę na święta A.D. 2019.

Kilka tygodni temu napisałem projekt zupełnie innego tekstu na trójkę wokalistów. O spotkaniach z Aniołem, Pasterzem, Królem i Człowiekiem mieli zaśpiewać 18-latkowie: Ula Sulkowska, Damian Jakubik i 16-latek Damian Śliwiński, lecz niespodziewanie rozchorował się kompozytor Mirosław Kotelczuk, pianista i melodysta, na którego liczyłem w pracy z młodzieżą. Z braku melodii udałem się po pomoc do Macieja Urbana, zdolnego absolwenta PSM Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie poszukiwania melodii przy pianinie powstawał kolejny utwór, który wybrałem do nagrania. 

Maciej Urban ma 21 lat, gry na pianinie zaczął uczyć się jako uczeń 1. klasy podstawówki w roku 2005. Był ekspresyjnym wokalistą i współautorem utworów warszawskiego zespołu rockowego No Smoking. Obecnie prowadzi Projekt Anagram – m.in., singiel „Jak chcesz”. - Błyskawiczna praca, ale i intensywna w trakcie układania melodii dla poszczególnych instrumentów  przy łomżyńskiej kolędzie – mówi Maciek. - To były bardzo kreatywne doświadczenia, ponieważ spróbowałem sił przy tworzeniu muzyki w stylistyce pop. Mam nadzieję, że nasza kolęda spodoba się słuchaczom.

Adrian Borkowski to 23-latek z Łomży, zaś po Nowym Roku w lutym – inżynier po budownictwie Politechniki Białostockiej, z ambicją pracy w swoim zawodzie w stolicy. Od półtora roku zajmuje się operatorstwem filmowym, czego i sam się nauczył, i realizuje własne filmy. Adriana do spółki z tekściarzem – dziennikarzem 4lomza.pl Mirosławem R. Derewońko oraz kompozytorem Maciejem Urbanem zaproponował Krystian Kopczewski. - Zdjęcia nakręciliśmy z dnia na dzień, żeby ukazać choinki i iluminacje świąteczne miasta – dodaje operator i montażysta oraz reżyser sekwencji scen. Na końcu utworu dziękujemy ludziom, jacy z chęcią pomagali nam zrealizować łomżyńską kolędę. Ludziom dobrej woli życzymy zdrowia, radości, nadziei na spełnienie marzeń o życiu szczęśliwym. 

Łomżyńska kolęda na święta

Boże Narodzenie Anno Domini 2019  

 

 

Panie Jezu, narodziłeś się

w ciemności i w ubóstwie... Bóstwie...

Jasna Gwiazda Betlejemska

prowadziła nas ku Tobie... W żłobie...

 

Tylko Ty nas ocalisz.

Ludzie są tacy mali

jak Dzieciątko w cichą noc

bezdomne...

 

Czemu płaczesz, Władco Świata,

przed królami... Co Cię smuci? Smuci...

Skarby, góry złota, mirra

i kadzidło Cię nie skusi. Nie skusi.

 

Zostań tu, w naszych sercach,

pozwól nam w innowiercach

dojrzeć braci, boski dar,

pokornie...

 

Dobry Boże...

Dobry Boże, podziel się

miłością jak opłatkiem -

pojednanie z całym światem...

Gloria in excelsis, Deo....

 

Wędrujemy z pasterzami

po bezdrożach Drogi Mlecznej,

a nadzieja rodzi blask

anielski.

 

Dobry Boże...

Dobry Boże, podziel się

miłością jak opłatkiem -

pojednanie z całym światem...

Gloria in excelsis, Deo...

 

Mirosław R. Derewońko

 

mrd@4lomza.pl

 

Warszawa – Łomża

18. - 24. grudnia 2019


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę