Nowy domek dla pustułek
Pustułka to ptak z rodziny sokołowatych, choć jak na sokoła niewielki – do 35 cm. Zjada drobne ssaki, rzadziej, ptaki i duże owady. Rodzina pustułek od dłuższego czasu żyje wśród wysokich bloków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Moniuszki. Do tej gniazdowała w specjalnej budce zamontowanej na bloku nr. 14, ale w związku planami remontu elewacji tego bloku gniazdo przeniesiono na sąsiedni blok. Nowy domek dla pustułki ma być wygodniejszy niż ten stary.
Pustułka – jak podają ornitolodzy - jest jedynym naszym ptakiem drapieżnym, który przystosował się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki i wieże kościołów są dla niej odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowała. Liczebność pustułek w Polsce szacuje się na około 2500 - 3000 par lęgowych i niestety liczba ta maleje. Ptak znajduje się prawną ochroną.
Pustułki żyją także w Łomży. Od kilku lat gniazdo tych ptaków znajdowało się na „wieżowcu” przy ul. Moniuszki 14. Budynek ten ma być w przyszłym roku ocieplany.
- W związku z tym zaszła konieczność demontażu gniazda i poszukania dla niego nowej lokalizacji. Wykorzystując fakt, że pustułki na okres zimy odleciały do ciepłych krajów, pracownicy ŁSM w Łomży, wykonali nowy domek, który został zainstalowany na budynku przy ul. Moniuszki 16 – mówi Krzysztof Cieśliński, wiceprezes ŁSM podkreślając, że projekt tego domku dla pustułki przygotował Krzysztof Jadacki. To miłośnik ptaków z Łomży, który doprowadził np. do budowy w pobliskim Parku Jana Pawła II wieży dla jerzyków.
Nowy domek na wysokości dachu „wieżowca” przy Moniuszki 16 został zainstalowany w ubiegłym tygodniu. Miłośnicy ptaków liczą, że rodzina pustułek zasiedli go po powrocie do kraju na przełomie marca i kwietnia.
Samiec pustułki ma rdzawe ubarwienie wierzchu ciała i beżowy nakrapiany spód. Głowa jest popielata, podobnie jak ogon zakończony czarnym pasem. Samica jest brązowa, gęsto plamkowana, z pręgowanym ogonem.