Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Nowy domek dla pustułek

Główne zdjęcie
Montaż budki dla pustułek na bloku przy ul. Moniuszki 16

Pustułka to ptak z rodziny sokołowatych, choć jak na sokoła niewielki – do 35 cm. Zjada drobne ssaki, rzadziej, ptaki i duże owady. Rodzina pustułek od dłuższego czasu żyje wśród wysokich bloków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Moniuszki. Do tej gniazdowała w specjalnej budce zamontowanej na bloku nr. 14, ale w związku planami remontu elewacji tego bloku gniazdo przeniesiono na sąsiedni blok. Nowy domek dla pustułki ma być wygodniejszy niż ten stary.

Pustułka – jak podają ornitolodzy - jest jedynym naszym ptakiem drapieżnym, który przystosował się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki i wieże kościołów są dla niej odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowała. Liczebność pustułek w Polsce szacuje się na około 2500 - 3000 par lęgowych i niestety liczba ta maleje. Ptak znajduje się prawną  ochroną. 
Pustułki żyją także w Łomży. Od kilku lat gniazdo tych ptaków znajdowało się na „wieżowcu” przy ul. Moniuszki 14. Budynek ten ma być w przyszłym roku ocieplany. 
- W związku z tym zaszła konieczność demontażu gniazda i poszukania dla niego nowej lokalizacji.  Wykorzystując fakt, że pustułki na okres zimy odleciały do ciepłych krajów, pracownicy ŁSM w Łomży, wykonali nowy domek, który został zainstalowany na budynku przy ul. Moniuszki 16 – mówi Krzysztof Cieśliński, wiceprezes ŁSM podkreślając, że projekt tego domku dla pustułki przygotował Krzysztof Jadacki. To miłośnik ptaków z Łomży, który doprowadził np. do budowy w pobliskim Parku Jana Pawła II wieży dla jerzyków.
Nowy domek na wysokości dachu „wieżowca” przy Moniuszki 16 został zainstalowany w ubiegłym tygodniu. Miłośnicy ptaków liczą, że rodzina pustułek zasiedli go po powrocie do kraju na przełomie marca i kwietnia.

Samiec pustułki ma rdzawe ubarwienie wierzchu ciała i beżowy nakrapiany spód. Głowa jest popielata, podobnie jak ogon zakończony czarnym pasem. Samica jest brązowa, gęsto plamkowana, z pręgowanym ogonem. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę