Opłatek inny niż wszystkie
Okres przed świętami Bożego Narodzenia, to czas w którym na spotkaniach opłatkowych spotykają się różne grupy. Są opłatki w zakładach pracy, w klubach, organizacjach... W Zespole Szkół Specjalnych w Łomży spotkali się Ci, dla których szczególnie ważne są sprawy osób z niepełnosprawnościami. Byli uczniowie i pracownicy szkoły, ale także podopieczni i przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi i władz z całego regionu. - Bardzo się cieszę, że mamy tak wielką liczbę sojuszników i sojuszniczek osób z niepełnosprawnościami – mówiła dr Anna Drabarz. To osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim, ale także wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, od niedawna pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Marka Olbrysia, wicemarszałka województwa podlaskiego. Pretekstem, poza zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, był także obchodzony na początku grudnia międzynarodowy dzień osób niepełnosprawnych. Spotkanie prowadzili wspólnie Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży i Paweł Karwowski pracownik łomżyńskiego biura Sejmiku Województwa Podlaskiego, który także jest osobą niepełnosprawną.
- Paweł jest taką moją inspiracją – mówił wicemarszałek Marek Olbryś. - Bardzo się cieszę, że ludzie z takimi doświadczeniami chcą być wolontariuszami, chcą pracować na rzecz dobra wspólnego, na chwałę Boga i dla dobra ludzi. - To jest pierwsze spotkanie, ale absolutnie nie jest ostatnie. (…) My z panem marszałkiem, z zarządem województwa, jesteśmy bardzo zainteresowani, żeby pomagać ludziom, którzy tej pomocy potrzebują – dodawał.
Na jego zaproszenie do Łomży przyjechała dr Anna Drabarz, która niedawno została powołana na pełnomocnika marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej takiej funkcji w samorządzie województwa nie było.
- Same osoby z niepełnosprawnością, same organizacje, same samorządy, same instytucje nie za wiele mogą zdziałać – mówiła ciesząc się, że to spotkanie jest tak szerokie. - To bardzo dobry znak, że także w Łomży, w powiecie łomżyńskim, w całym subregionie coś zaczyna się dziać decydująco. Dzięki współpracy, takie koprodukcji możemy myśleć o tym, żeby właściwie odpowiadać na te wyzwania, które stają na naszej drodze, a tych wyzwań jest wiele – mówiła dr Anna Drabarz.
Szacuje się, że w województwie podlaskim żyje około 150 tysięcy osób z niepełnosprawnościami.
- Żeby mówić tak naprawdę o niepełnosprawności, o tym co czują osoby niepełnosprawne, trzeba te osoby o to zapytać: co czują, jak funkcjonują, jak żyją, czego potrzebują - dodawała dr Joanna Chilińska, zastępca dyrektora szpitala w Łomży i wykładowca w PWSIiP w Łomży. - Tak naprawdę my, w pełni sprawni, nie jesteśmy w stanie tego zdefiniować w sposób prawidłowy, uczciwy przede wszystkim.
Życzenia świąteczno-noworoczne uczestnikom spotkania składali także wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska i przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Jan Olszewski. W spotkaniu uczestniczył także biskup Janusz Stepnowski, który pobłogosławi opłatki. On przede wszystkim zwracał się dzieci i młodzieży z ZSS. Mówił, że Chrystus jest wymagający w stosunku do każdego człowieka.
- Pan Bóg wymaga od każdego. Od tego, który otrzymał pięć talentów, ale i od tego, który miał jeden talent. Droga młodzieży życzę Wam, abyście tych waszych talentów nie zakopali jak ten, który dostał jeden talent. Życzę, abyście rozwinęli wasze talenty, byli dumni z talentów i dzieli się nimi z całym światem – mówił biskup Stepnowski.
Spotkanie opłatkowe w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży uświetniły kolędy w wykonaniu chóru uczniów, opiekunów i nauczycieli szkoły.