Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Idziemy na pogodowy rekord

- Wszystko wskazuje na to, że jeśli tylko grudzień 2019 r. będzie pod względem termicznym co najmniej normalny, to rok 2019 powinien być najcieplejszym rokiem w Polsce od 68 lat! - podaje IMGW, którego specjaliści właśnie podsumowali warunki termiczne w Polsce w listopadzie 2019 roku. Wyszło im, że średnia temperatura była o 2,9°C wyższa od średniej wieloletniej temperatury.

Jak wyliczają eksperci IMGW średnia obszarowa temperatura powietrza na obszarze Polski w listopadzie 2019 r. wynosiła 6,3°C i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1981-2010) o 2,9°C. Według kwantylowej klasyfikacji warunków termicznych, ubiegły listopad należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych, biorąc pod uwagę średnią dla Polski. Zgodnie z klasyfikacją rangową, ostatni miesiąc był trzecim najcieplejszym listopadem od roku 1951 i najcieplejszym listopadem w XXI wieku. Absolutny rekord ciepła padł w roku 1963, kiedy średnia temperatura powietrza w listopadzie wyniosła 6,8°C. 

Listopad jest też ostatnim  miesiącem klimatologicznej jesieni. Miniony sezon charakteryzował się średnią temperatura powietrza w Polsce wynoszącą 10,4°C, która była wyższa od wieloletniej średniej temperatury tego sezonu o 2,2°C. Specjaliści z IMGW podsumowują, że  jesień roku 2019 była drugą najcieplejszą jesienią od 1951 r. – cieplejsza wystąpiła w roku 2006, z temperaturą wynosząca 11,0°C.

Więcej informacji na temat w raporcie IMGW

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę